Rakiety podbijają ceny. Jedno z paliw szczególnie drożeje

Geopolityka winduje ceny paliw - uważają analitycy, którzy prognozują wzrosty cen na stacjach benzynowych w przyszłym tygodniu. Rakiety uderzające w cele na terytorium Rosji i wystrzelona w odwecie i "na postrach" rosyjska rakieta balistyczna średniego zasięgu wpłynęły na notowania surowców. Dodatkowo miliony polskich kierowców jeżdżących na autogazie z niepokojem wyczekują 20 grudnia, kiedy to zacznie obowiązywać embargo na LPG sprowadzane z Rosji.

"Po orędziu Władimira Putina mamy do czynienia ze zmianą zwyżkową na rynku surowcowym, co dowodzi, że obawy o dalszy bieg konfliktu na Ukrainie są realne i obawy inwestorów szybko przekładają się na notowania ropy Brent" - komentują analitycy portalu e-petrol. Dodatkowo przywołują prognozy JPMorgan mówiące o zwiększonym popycie na ropę, do którego przyczynia się większy ruch drogowy i lotniczy w USA i Indiach.

Ceny autogazu w górę

Nie ustają "licytacje" ekspertów, mające odpowiedzieć na pytanie, o ile wzrośnie cena autogazu po wprowadzeniu definitywnego embarga na rosyjski LPG (20 grudnia). Na razie widzimy systematyczny wzrost cen autogazu na stacjach paliw.

Reklama

Autogaz w tym tygodniu podrożał aż o 8 groszy. Za tankowanie LPG kierowcy płacą w tym tygodniu średnio 3,14 zł/l i jest to najwyższa cena tego paliwa od marca ubiegłego roku - wyliczają analitycy e-petrol.

"Nasza prognoza dla rynku detalicznego na koniec listopada zakłada przewagę podwyżek na stacjach tankowania, a szacowane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,97-6,09 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,09-6,21 zł/l i 3,12-3,20 zł/l dla autogazu" - napisali w swojej cotygodniowej analizie.

Reflex: Zauważalne podwyżki cen

"Po kilku tygodniach względnie stabilnych cen paliw ostatni tydzień przynosi nam zauważalne podwyżki cen będące wynikiem wzrostu cen ropy naftowej, produktów ropopochodnych oraz zauważalnego osłabienia złotówki względem dolara" - tłumaczą eksperci biura paliwowego Reflex.

Z ich analiz wynika, że benzyna Pb95 podrożała średnio o 6 gr/l do poziomu 6,11 zł/l Za litr diesla płacimy aktualnie średnio 6,17 zł/l, czyli 6 gr/l więcej niż przed tygodniem. Średnia cen autogazu wzrosła również 6 gr/l do poziomu 3,20 zł/l. Ceny benzyn i diesla są najwyższe od początku września, a autogazu od marca 2023 roku. "Wszystko wskazuje jednak na to, że to nie koniec podwyżek cen" - prognozuje biuro Reflex.

Ropa Brent natychmiast

76,11 -0,11 -0,14% akt.: 07.01.2025, 02:22
  • Max 76,26
  • Min 76,02
  • Stopa zwrotu - 1T 4,32%
  • Stopa zwrotu - 1M 3,94%
  • Stopa zwrotu - 3M -1,64%
  • Stopa zwrotu - 6M -12,05%
  • Stopa zwrotu - 1R -2,40%
  • Stopa zwrotu - 2R -7,11%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Rafał Zywert z biura Reflex uważa, że na rynku ropy rośnie premia za ryzyko geopolityczne związane z eskalacją konfliktu Rosja-Ukraina oraz Izrael-Hamas.

Za benzynę i olej napędowy wciąż płacimy mniej niż przed rokiem

Choć ceny paliw rozpoczęły marsz w górę, za benzynę i olej napędowy wciąż płacimy mniej niż przed rokiem.

"W dalszym ciągu zarówno benzyna, jak i diesel, są znacznie tańsze niż przed rokiem, kiedy to za litr Pb95 płaciliśmy 6,52 zł/l, a diesel kosztował średnio 6,67 zł/l" - wylicza biuro Reflex.

Jednak e-petrol przypomina, że LPG kosztuje 3,14 zł/l i jest to najwyższa cena tego paliwa od marca ubiegłego roku.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paliwa | ceny paliw | benzyna | olej napędowy | LPG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »