Raport NBP: Dwucyfrowa inflacja przez dwa lata!
NBP przewiduje, że inflacja w tym roku wyniesie 14,2 proc., w 2023 - 12,3 proc., a w 2024 - 4,1 proc. - Inflacja cen dóbr konsumpcyjnych na świecie w dalszym ciągu silnie rosła i w maju br. osiągnęła najwyższy poziom od kilku dekad. W kierunku wyższej inflacji oddziałują silnie rosnące ceny energii i żywności - czytamy w najnowszym raporcie NBP.
- Ceny żywności i paliw wzrosły, co w znacznej mierze było spowodowane konsekwencjami rosyjskiej agresji wobec Ukrainy
- W warunkach wyraźnego wzrostu inflacji na świecie banki centralne zacieśniają politykę pieniężną. Rosną stopy procentowe
- NBP tłumaczy: Wzrost inflacji w ostatnim okresie wynikał głównie z silnego wzrostu cen surowców na rynkach światowych
"W wielu gospodarkach rośnie również inflacja bazowa, do czego - oprócz efektów wcześniejszych wzrostów cen energii - przyczyniają się konsekwencje utrzymujących się zaburzeń w globalnych łańcuchach podaży, wysokie koszty transportu międzynarodowego oraz wzrost popytu po kryzysie pandemicznym. W części krajów w kierunku wzrostu cen towarów i usług oddziałuje również wzrost kosztów pracy" - czytamy w raporcie NBP.
"W pierwszych miesiącach 2022 r. ceny surowców energetycznych i rolnych wzrosły, co w znacznej mierze było spowodowane konsekwencjami rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. W efekcie w czerwcu br. cena ropy naftowej Brent była ponad 2-krotnie wyższa niż przed pandemią, cena węgla na rynkach światowych niemal 7-krotnie wyższa, a cena gazu ziemnego blisko 8-krotnie wyższa" - napisali analitycy NBP.
W warunkach wyraźnego wzrostu inflacji na świecie banki centralne zacieśniają politykę pieniężną. Wiele banków centralnych gospodarek rozwiniętych i wschodzących podnosi stopy procentowe. Uczestnicy rynków finansowych oczekują, że w głównych gospodarkach stopy procentowe w najbliższych latach wyraźnie wzrosną - przewidują eksperci NBP.
W ostatnich miesiącach nastroje na światowych rynkach finansowych pogorszyły się, na co wpłynął dalszy silny wzrost inflacji skutkujący zacieśnieniem polityki pieniężnej przez wiele banków centralnych, stopniowe spowalnianie dynamiki aktywności w gospodarce światowej i napięcia geopolityczne związane z trwającą rosyjską agresją zbrojną przeciw Ukrainie. W tych warunkach, rentowności obligacji skarbowych w większości gospodarek silnie wzrosły i osiągnęły poziomy wyższe niż przed pandemią. Z kolei kurs euro wobec dolara amerykańskiego osłabił się do poziomu najniższego od kilku lat.