Recesja w Polsce. Moody’s ma nową prognozę PKB na 2023 r.
Amerykańska agencja ratingowa Moody's prognozuje, że PKB Polski w 2023 r. spadnie o 0,2 proc. rdr, a deficyt sektora general government wzrośnie do 3,8 proc. Według Moody's, ryzyka dla profilu kredytowego Polski są zrównoważone - czynnikiem negatywnym od strony oceny kredytowej jest opóźnienie w wypłacie funduszy UE. Moody's spodziewa się też pogorszenia jakości kredytów ze względu na gwałtowny wzrost stóp procentowych i rosnące koszty życia kredytobiorców.
Agencja Moody's nie dokonała w piątek 28 października aktualizacji oceny kredytowej Polski. Oznacza to, że według Moody's długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", a jego perspektywa jest stabilna.
Agencja opublikowała 1 listopada aktualizację raportu analitycznego poświęconego Polsce.
Jak podano w opracowaniu, stabilna perspektywa ratingu Polski odzwierciedla ocenę agencji, że ryzyka dla profilu kredytowego kraju są zrównoważone, pomimo podwyższonej ekspozycji na ryzyko geopolityczne, w tym w sferze bezpieczeństwa.
"Rating Polski jest odporny na nasze zaktualizowane założenia bazowe, które zakładają dodatkowe ryzyko kredytowe wynikające z konfliktu militarnego Rosja-Ukraina, zwłaszcza przez podwyższone ryzyko geopolityczne, które skutkuje wyższą inflacją, niższym wzrostem, zwiększonymi wydatkami fiskalnymi, wyższymi kosztami finansowania dla rządu oraz zmiennością kursową" - napisano.
"Napięte relacje z UE są negatywnym czynnikiem dla ratingu (credit negtaive), a długotrwałe wstrzymanie wypłat środków w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności UE stwarza ryzyko w dół dla naszych prognoz w obszarze wzrostu PKB i wskaźników fiskalnych" - dodano.
Według najnowszych prognoz Moody's, PKB Polski spadnie w 2023 r. o 0,2 proc. rdr po wzroście w 2022 r. o 3,4 proc.