Rekordowe pokłady tzw. białego złota. Amerykanie mówią o "unikatowych złożach"

Stany Zjednoczone odkryły unikatowe złoża tzw. białego złota. Do ujawnienia surowca doszło na granicy Nevady i Oregonu w kraterze McDermitt. W szacunkowych rachunkach Amerykanie znaleźli ponad 40 milionów ton litu, a to bez dwóch zdań będzie mieć wpływ na globalny rynek surowców. Jednym z powodów jest fakt stale rosnącej popularności baterii litowo-jonowych.

Stany Zjednoczone ogłosiły światu geologiczne odkrycie. Chociaż USA w ostatnim czasie znajduje się na ustach wszystkich za sprawą kolejnych decyzji Donalda Trumpa, to jednym z istotniejszych wydarzeń, jest ujawnienie gigantycznych złóż tzw. białego złota. 

USA: 40 milionów ton litu w kraterze

Rynek surowców kluczowych w tzw. zielonej energii już niedługo może ulec zmianie ze względu na odkrycie w Ameryce. Na granicy stanu Oregon i Nevada w USA ujawniono największe na świecie złoże litu

Reklama

Surowiec nazywany również białym złotem znajduje się w rejonie krateru McDermitt. Szacunkowo znajduje się tam ponad 40 milionów ton litu. Odkrycie jest o tyle zaskakujące, iż nie dokonano go w typowym miejscu. Zazwyczaj lit znajduje się w solnych równinach lub w formacjach pegmatytowych. Natomiast w przypadku najnowszych doniesień białe złoto znajduje się w glinach. To może zrewolucjonizować to, gdzie szukany jest zwyczajowo lit. 

Wyjątkowość w skali światowej odkrycia na granicy dwóch stanów USA potwierdza dr Laura Mitchell, geolog z U.S. Geological Survey. Ekspertka wskazała, że "procesy geologiczne, które doprowadziły do powstania tego złoża, są unikatowe". 

Lit w kraterze zmieni globalny rynek surowców?

Krater McDermitt i ujawnione w nim największe na świecie złoża litu mogą znacząco wpłynąć na to, jak wygląda ta gałąź gospodarki. Zapotrzebowanie na lit nieustannie rośnie, a szansa na zwiększenie jego pozyskiwania po zmianie całego procesu poszukiwawczego może okazać się dla wielu graczy na rynku kuszącą możliwością. 

Sam krater, gdzie ujawniono złoża białego złota, to historia milinów lat wstecz. Jak wyjaśnia radiozet.pl, wówczas dochodziło do mieszania się litu z wulkanicznymi osadami w czasie, gdy miejsce to było jeszcze jeziorem. 

Lit jest pożądany i kluczowy dla baterii

Waga informacji o odkryciu nowych złóż litu i ich wielkości nie bez powodu jest wiadomością istotną. To właśnie tzw. białe złoto odgrywa kluczową rolę w zielonej energii i surowiec ten stał się dla branży technologicznej niemal niezbędny. 

Zapotrzebowanie na akumulatory litowo-jonowe rośnie w wyjątkowo szybkim tempie i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie trend ten uległ zmianie. Powodem popularności tego surowca jest nie tylko fakt zwracania się w stronę bardziej ekologicznych rozwiązań, ale również fakt, iż bateria z zastosowaniem litu charakteryzują się długą żywotnością oraz krótkim czasem ładowania.

Już w 2014 r. dane dotyczące produkcji i rezerwy litu w poszczególnych krajach zaskakiwały, a był to jeszcze czas przed boomem popularności między innymi samochodów elektrycznych. Wówczas Australia mogła pochwalić się rezerwami litu na poziomie 1 500 000 ton, a Chile 7 500 000 ton. W tamtym okresie to na obszarze Salar de Uyuni w Boliwii w Ameryce Południowej znajdowały się największe zasoby litu szacowane na 5,4 miliona ton.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lit | USA | baterie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »