Rekordowy import nawozów z Rosji. Polska apeluje o nałożenie ceł

Import nawozów z Rosji do Polski osiągnął rekordowe poziomy - tylko w ciągu roku wzrósł on o 140 proc. Patrząc na rosyjską agresję w Ukrainie i bezpieczeństwo żywnościowe UE, Polska i kraje bałtyckie apelują do Komisji Europejskiej o nałożenie ceł, aby ograniczyć zależność od rosyjskich dostaw i chronić unijny rynek nawozów. Istnieje bowiem ryzyko, że Putin użyje nawozów jako "broń", podobnie jak w przypadku gazu.

Import nawozów z Rosji do Polski bije rekordy. W tym roku zapłaciliśmy za nie już 1,3 mld zł - podała "Rzeczpospolita". 

Jak wskazał dziennik, ilość nawozów mineralnych sprowadzonych z Rosji do Polski w ciągu dziewięciu miesięcy 2024 r. wzrosła o 140 proc., do 952 tys. ton, a ich wartość o 123 proc., do rekordowych 318 mln euro. Import nawozów azotowych sięga aż 530 tys. ton. Więcej nawozów sprowadziliśmy z Rosji tylko w 2017 r. 

Import nawozów z Rosji do Polski bije rekordy. W ciągu roku wzrost o 140 proc.

Polska importuje rekordowe ilości nawozów z Rosji, mimo że Władimir Putin już trzeci rok z rzędu prowadzi pełnoskalową wojnę w Ukrainie. W ocenie dziennika to ryzykowne, bo napływ tanich nawozów może zaszkodzić produkcji europejskiej, a potem, jeśli Rosja potraktuje nawozy jak "broń", tak jak wcześniej gaz, może - wstrzymując dostawy - zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu UE

Reklama

Dlaczego nawozowy nie znalazły się na liście sankcji po 2022 roku? "Rz" przypomina, że po napaści Rosji na Ukrainę obawiano się o wpływ konfliktu na globalne rynki żywnościowe, dlatego sankcje nie objęły importu żywności i nawozów, a skutki tego są takie, że zboże dumpingowymi cenami zakłóca konkurencję w Europie, a import nawozów bije rekordy.

Polska wystosowała apel do KE. Chodzi o cła na rosyjskie nawozy

Na początku grudnia Polska wraz z krajami bałtyckimi wystosowała apel do Komisji Europejskiej, w którym przedstawiono propozycję obciążyć rosyjskie nawozy cłami importowymi

Co więcej - jak przypomniał dziennik - rosyjski rząd, żeby zwiększyć konkurencyjność cenową, w ubiegłą środę obniżył cło eksportowe na nawozy mineralne z 10 do 7 proc.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawozy | Rosja | import
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »