Reklama

Resort finansów spodziewa się w I kw. 2019 "miękkiego spowolnienia"

W I kw. 2019 resort finansów spodziewa się tempa wzrostu PKB Polski, wskazującego na "miękkie spowolnienie" - poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska. Dane GUS za IV kw. nie są dla MF zaskoczeniem - dodała.

- 4,9 proc. (dynamika PKB w IV kw. - PAP) podane przez GUS nie jest dla nas zaskoczeniem. Prognozy wewnętrzne, które przygotowujemy w ramach MF wskazywały na 4,7-4,9, poniżej 5 proc. Wskazuje to na trudniejszy start, jeśli chodzi o 2019. Pokazuje tendencje, które są obserwowane na podstawie innych wskaźników, ryzyka zewnętrzne, które mogą się zmaterializować, zarówno w ramach UE, takie jak Brexit, jak również ryzyka zewnętrzne, jeśli chodzi np. o politykę podatkową USA - powiedziała Czerwińska.

- To wszystko potwierdza nasze oczekiwania, że wzrost gospodarczy będzie niższy, będziemy mieć do czynienia z miękkim spowolnieniem. W I kw. spodziewamy się wyniku, który na takie spowolnienie wskaże - dodała.

Reklama

- - - - -

Wzrost PKB w I kw. wyniesie nieco ponad 4 proc. - Kwieciński, MIiR

- Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju spodziewa się, że w I kwartale 2019 r. wzrost PKB wyniesie nieco ponad 4 proc. - poinformował, cytowany w komunikacie, szef resortu Jerzy Kwieciński.

"Miękkie spowolnienie w najbliższych miesiącach jest nieuniknione, ale wzrost wciąż będzie solidny. Spodziewam się, że wzrost PKB w I kwartale wyniesie nieco ponad 4 proc." - podał Kwieciński.

Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2018 roku wzrósł o 4,9 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 5,1 proc. rdr w III kw. - wynika z szacunku flash podanego przez GUS. Kdk PKB wzrósł o 0,5 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w IV kwartale 2018 r. gospodarka urosła o 4,8 proc. rdr.

Pełne dane o PKB w IV kwartale GUS poda 28 lutego.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »