Rewolucja w znakowaniu jaj. UE chce zmian, branża ostrzega
Zmiany w stemplowaniu jaj, które przygotowała Unia Europejska, mogą oznaczać spore problemy dla producentów jaj w Polsce. Branża od miesięcy ostrzega, że nowe przepisy mogą doprowadzić do braku jajek na sklepowych półkach, a także do wzrostu cen. Regulacje mają zacząć obowiązywać w listopadzie. Do dyskusji w tej sprawie wyłączyło się ministerstwo rolnictwa.
Regulacje w zakresie stemplowania jaj zaproponowane przez Komisję Europejską mają zacząć obowiązywać od 8 listopada 2024 r. Zgodnie z nowymi przepisami, znakowanie jaj będzie musiało odbywać się w miejscu produkcji. Tymczasem większość polskich producentów stempluje jaja w miejscu pakowania, czyli w sortowniach.
Stemplowanie jaj dalej będzie możliwe w innym miejscu niż na produkcji, ale po spełnieniu określonych warunków. Wtedy stemple będą mogły być przybijane w pierwszym zakładzie pakowania, do którego są dostarczane.
Jak ostrzegała w lipcu Polska Izba Handlu, jeżeli polskie władze wdrożyłyby unijne przepisy dotyczące miejsca stemplowania jaj, mogłoby się to wiązać "ze znacznymi perturbacjami działania wewnętrznego rynku". "Z perspektywy handlu będzie skutkować to brakiem na półkach jajek oraz produktów zawierających jaja w składzie, a także znaczącą podwyżką ich cen" - alarmowała organizacja. Dodała, że polski ustawodawca nie musi się dostosować do nowych przepisów.
Według branży, obecnie nie ma potrzeby zmiany obowiązujących przepisów, ponieważ procedury już teraz gwarantują pełną identyfikowalność jaj. Ponadto, za dotychczasowym systemem stemplowania przemawia również fakt, że oznaczanie ich na etapie produkcji, kiedy jaja są brudnie i nieposortowane, może skutkować tym, że stempel będzie rozmazany i nieczytelny.
Kwestia zmiany przepisów dotyczących znakowania jaj była dyskutowana w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. We wtorek z przedstawicielami organizacji sektora drobiu i jaj spotkał się wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.
Podczas spotkania omówiono istniejącą sytuację prawną i problemy producentów jaj związanych z obowiązkiem znakowania jaj w miejscu ich produkcji - przekazał resort w komunikacie. Jak zadeklarował Kołodziejczak, wspólnie z producentami jaj mają zostać wypracowane przepisy w kierunku skorzystania z możliwości derogacji, jaką daje rozporządzenie delegowane Komisji.