Rok rządu IV RP
Rok rządu Jarosława Kaczyńskiego, to sukces gospodarczy Polski, który wypracowali przedsiębiorcy działający przy sprzyjającej koniunkturze i braku przeszkód ze strony polityków. Zdaniem premiera mamy znakomitą sytuację gospodarczą, najlepszą od 1989 roku.
Reforma finansów publicznych jest gotowa, autostrady są budowane, nadal będą upraszczane zasady prowadzenia firm, sfera własności państwowej jest porządkowana - wymieniał premier Jarosław Kaczyński, podsumowując w czwartek roczne działania swojego rządu.
Wzrost gospodarczy jest na poziomie równym temu z połowy lat 90., kiedy to padł rekord 7,1 proc. w ciągu roku. Być może, że w tym roku będziemy mieli wynik podobny albo lepszy" - powiedział.
Podkreślił, że bardzo szybko spada bezrobocie, co nie wynika wyłącznie z wyjazdów Polaków za granicę. "Ilość miejsc pracy zwiększyła się o 4,6 proc. w ciągu roku. Jeszcze rok, dwa takiego
wzrostu i w Polsce nie będzie śladu jakiegokolwiek bezrobocia" - zaznaczył.
Dodał, że mamy też pod kontrolą "wszystkie deficyty", bardzo dobrą sytuację budżetową i sytuację w finansach publicznych oraz bardzo dobrą sytuację w handlu zagranicznym. Następuje też bardzo szybki wzrost płac - 9 proc. w ciągu roku. Obserwujemy też "niebezpiecznie szybki wzrost konsumpcji" - 20 proc. w ciągu ostatniego roku - mówił."Mamy stan, którego należałoby sobie życzyć przez lata kolejne. Powstaje pytanie o to, co czynić, żeby ten stan utrwalić" - powiedział.
Dodał, że cykle wysokiego wzrostu gospodarczego potrafią w niektórych państwa trwać przez wiele lat, wspomagane odpowiednią polityką gospodarczą. "My to czynimy to na kilka sposobów" - powiedział. Według szefa rządu, jednym z tych sposobów jest bardzo dobry system przyjmowania pomocy z UE i bardzo dobrze działające Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Reformy
Premier podkreślił, że dla podtrzymania wzrostu gospodarczego niezbędna jest reforma finansów publicznych. "Ta reforma jest gotowa, została wniesiona do Sejmu. Gdyby nie polityczne zawirowania, byłaby już po pierwszym czytaniu. Co się odwlecze, to nie uciecze, będzie poddane pierwszemu czytaniu przy końcu sierpnia i nic poza wydarzeniami politycznymi temu przedsięwzięciu nie zagraża" - powiedział J. Kaczyński.
Dodał, że obecnie budowanych jest 370 km autostrad, wliczając w to drogi szybkiego ruchu. "Wszystko wskazuje na to, że plan wybudowania 4,5 tys. km autostrad do 2015 r. jest już w istocie gotowy, przy czym te 4,5 tys. liczy się razem z obwodnicami" - powiedział premier, wskazując, że przy tym tempie prac w 2015 r. w Polsce będzie ponad 5 tys. km autostrad.
J.Kaczyński zapowiedział dalsze upraszczanie zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Jak mówił, dwa projekty ustawy z tzw. pakietu Kluski są już w Sejmie, przygotowywane będą kolejne. Za osiągnięcie rządu premier uznał też "uporządkowanie sfery własności państwowej". Wskazał na gotowy już projekt ustawy o nadzorze właścicielskim i prowadzone akcje konsolidacyjne w elektroenergetyce (w wyniku których mają powstać 4 grupy) i innych sektorach. Zdaniem J. Kaczyńskiego, te działania zastąpiły "chaos i sprzedaż nie wiadomo komu i nie wiadomo za jaką cenę".
"Polska elektroenergetyka została w odpowiedni sposób zorganizowana i jeszcze w tym roku pierwsza z nich (grupa) pójdzie na giełdę. Największa, Polska Grupa Elektroenergetyczna, w końcu 2008 r. wejdzie na giełdę" - powiedział J. Kaczyński. "W udany sposób prowadzona jest obrona PZU. Jest planowana wielka konsolidacja PZU - PKO (PKO BP), chcemy stworzyć wielki podmiot w sferze finansów, w tym wypadku nie publicznych, tylko prywatnych, który będzie bardzo istotnym ośrodkiem polskiej siły w naszym życiu gospodarczym" - podkreślił premier.
OPINIA
Utrzymanie koniunktury gospodarczej na tak wysokim poziomie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy jest wynikiem coraz lepszego dostosowania polskich przedsiębiorców do potrzeb rynku oraz restrukturyzacji jakie firmy przeprowadziły w okresie gorszej koniunktury - uważa Krajowa Izba Gospodarcza . Spadek bezrobocia natomiast jest w dużym stopniu związany z emigracja zarobkową Polaków - niektóre z analiz wskazują na to, iż wyjechało już około miliona Polaków.
Do tej pory najbardziej znaczącym działaniem Rządu, które zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej w najbliższych miesiącach pozytywnie wpłynie na gospodarkę, było obniżenie wysokości składek rentowych. Śmiało można stwierdzić, że to pierwsza, znacząca obniżka kosztów pracy po 1989 r. Pracodawcy liczyli jednak na to, że obniżka ta będzie dotyczyła ich w większym niż przyjęty wymiarze. Wyrażamy nadzieję, że jest to początek dalszych działań legislacyjnych Rządu zmierzających do obniżenia obciążeń fiskalnych przedsiębiorców.
Po początkowym okresie zupełnego braku dialogu Rządu z organizacjami przedsiębiorców i pracodawców, krokiem w dobrym kierunku było podjęcie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów współpracy, która ma na celu ograniczenie reglamentacji działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy liczą na to, iż tego typu konsultacje dotyczyć będą w przyszłości wszystkich projektowanych zmian w przepisach prawnych dotyczących rozwoju przedsiębiorczości.
Bez reform?
Ostatnie wydarzenia na scenie politycznej niebezpiecznie odsunęły w czasie reformę finansów publicznych. Rządowym projektem ustawy o finansach publicznych nie zdążył zając się Sejm, co może oznaczać dalsze opóźnienia we wprowadzeniu większej dyscypliny w zarządzaniu środkami budżetowymi. Wciąż brakuje również propozycji zmian w strukturze wydatków państwa. Utrzymanie obecnego tempa rozwoju nie będzie możliwe bez zmian w polskim prawodawstwie, zmniejszenia barier administracyjnych, czy też ograniczenia wydatków budżetowych. Przedsiębiorcy nadal potrzebują wsparcia ze strony polityków, a jego brak przełoży się z pewnością na spowolnienie tempa rozwoju.
Liczmy na UE
Aby utrzymać pozytywne trendy gospodarcze trzeba jak najszybciej wdrożyć programy unijne. Przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują na uruchomienie środków finansowych, które będą dostępne w perspektywie finansowej 2007-2013. Bieżący rok jest poważną lukę w dostępie do środków pomocowych stanowiących bezpośrednie wsparcie konkurencyjności przedsiębiorstw, co może się odbić negatywnie na dynamice wzrostu gospodarczego w najbliższym czasie.