Rosja. "Dziwne" uszkodzenie ropociągu KTK

W Rosji doszło do uszkodzeń ważnego ropociągu tranzytowego ropy z Kazachstanu. Eksport rosyjskiej i kazachskiej ropy przez konsorcjum Caspian Pipeline Consortium (CPC/KTK) z Morza Czarnego może spaść nawet o 1 milion baryłek dziennie, co odpowiada 1 proc. światowego wydobycia ropy. Rosjanie jako powód wskazują awarię w następstwie burzy.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

- Gdy Europa myśli o embargu na ropę, w Rosji nagle dochodzi do uszkodzeń ważnego ropociągu tranzytowego. Chodzi o KTK (CPC), którym rocznie płynie ok. 61 mln ton ropy, z czego 53 mln ton przypada na Kazachstan. Przez najbliższe dwa miesiące przesył może spaść trzykrotnie. Nie ma przypadków! - napisał Szymon Kardaś, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich na Twitterze.

Reklama

Do Europy w tym tygodniu przylatuje z kolei prezydent USA Joe Biden, który w czwartek ma ogłosić kolejne sankcje na Rosję. Stąd też obserwatorzy wiążą nagłą awarię właśnie z wizytą prezydenta USA - Rosja zapowiada także sankcje odwetowe.

Sankcje nie dotyczą ropy z Kazachstanu

Jak informuje OSW, szlak Tengiz-Noworosyjsk (zwany także KTK lub CPC od nazwy konsorcjum) to podstawowy i najważniejszy szlak przesyłu kazachskiej ropy. Jego przepustowość wynosiła w 2010 r. 28 mln ton, ale plany zakładały zwiększenie przepustowości tego szlaku nawet do 67 lub 76 mln ton, przy wykorzystaniu substancji poślizgowych. Jest to najbardziej ekonomiczny szlak eksportu ropy z Kazachstanu.

Reuters dodaje, że większość ropy w rurociągu należy do Rosji (ma 24-proc. udział w konsorcjum CPC), Kazachstanu i globalnych koncernów naftowych, takich jak Chevron (15-proc. udział w CPC), który eksportuje ropę z rosyjskiego portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym. Rurociąg dostarcza około 1,2 miliona baryłek dziennie, czyli 1,2 proc. światowego zapotrzebowania.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Operator rurociągu poinformował, że burza na rosyjskim odcinku Morza Czarnego uszkodziła urządzenia załadunkowe CPC. To jeden największych na świecie rurociągów naftowych, którymi ropę transportuje się z Kazachstanu na światowe rynki.

- Rurociąg CPC był w centrum uwagi od inwazji Rosji na Ukrainę, która ograniczyła rosyjski eksport i doprowadziła do wzrostu cen ropy. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjską ropę, ale wskazały, że przepływy z Kazachstanu przez Rosję mogą odbywać się nieprzerwanie - napisał Reuters.

W swojej niedawnej analizie eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślali, że ograniczenie importu rosyjskiej ropy do UE jest możliwe, a jej miejsce może zastępować surowiec sprowadzany m.in. z Iranu, Norwegii, USA i właśnie z Kazachstanu. Ten kraj informował, że chce zwiększyć produkcję ropy naftowej. - Wiąże się to ze wzrostem wydobycia z bogatych w złoża pól Kaszagan i Tengiz - napisano w analizie PIE.

Zakłócenia w dostawach, ropa drożeje

W środę, po informacjach o awarii ropociągu CPC, na rynkach drożeje ropa. Cena baryłki ropy WTI rośnie o blisko 1 proc. i około 13.30 wynosiła już 112,7 dol., a Brent o 3,2 proc. do 119,2 dol. 

Eksperci podkreślają, że UE może zdecydować się na wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy, ale wciąż przeciw takiemu rozwiązaniu są Niemcy. Decyzje związane z wstrzymaniem się z zakupami rosyjskiej ropy podejmują już poszczególni rynkowi gracze - francuski Total poinformował, że zakończy zakupy 31 grudnia 2022 r., a japońska rafineria Eneos nie będzie już składała nowych zamówień.

"Ceny rosną, rynek liczy się z możliwością unijnego embarga na ropę z Rosji i czeka na czwartkowe spotkania liderów UE i NATO - powiedział Bloombergowi Ole Hansen z Saxo Banku. - Zmniejszenie dostaw przez ropociąg CPC jest ostatnią rzeczą, jakiej teraz potrzebuje rynek - dodał.

ROPA CRUDE

77,40 -0,45 -0,58% akt.: 17.01.2025, 22:58
  • Max 78,56
  • Min 77,14
  • Stopa zwrotu - 1T 1,06%
  • Stopa zwrotu - 1M 10,89%
  • Stopa zwrotu - 3M 9,38%
  • Stopa zwrotu - 6M -5,18%
  • Stopa zwrotu - 1R 6,42%
  • Stopa zwrotu - 2R -4,81%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ropociąg | ropa naftowa | Kazachstan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »