Rosja szuka nowych sojuszników. "Udaje, że rozwiązała problem, który sama stworzyła"
Rosja niedawno zerwała umowę zbożową z Ukrainą. Teraz oferuje krajom rozwijającym się sprzedaż rosyjskiego zboża po korzystnych cenach. Wszystko po to, żeby uzależnić je od relacji z Kremlem - ostrzega UE. "Rosja udaje, że rozwiązała problem, który sama stworzyła" - komentuje Joseph Borrell, szef unijnej dyplomacji.
Unia Europejska ostrzega kraje rozwijające się. Chodzi o najnowsze działania Rosji. Kraj Władimira Putina ma oferować im sprzedaż zboża w niskich cenach. Wszystko po to, zdobyć nowych sojuszników.
Prezydent Rosji powiedział w zeszłym tygodniu afrykańskim przywódcom, że Rosja jest gotowa zastąpić ukraiński eksport zboża do Afryki - zarówno na zasadach handlowych, jak i pomocowych.
Kraje te mogą być skłonne skorzystać z oferty. Rosja niedawno zerwała umowę zbożową łączącą ją z Ukrainą. Na jej mocy Ukraina mogła wysyłać statki ze zbożem przez okupowane porty Morza Czarnego. Po zerwaniu porozumienia wojska Putina dodatkowo ostrzelały ukraiński port w Reni nad Dunajem. Te dwa wydarzenia podbiły ceny pszenicy na światowych rynkach.
Wzrost cen i kolejne utrudnienia eksportowe dla Ukrainy zwiększyły obawy przed wystąpieniem kryzysu żywnościowego. Niedoborem pszenicy i jej najwyższymi cenami najbardziej byłyby dotknięte najmniej rozwinięte kraje. Właśnie te, którym Rosja oferuje teraz sprzedaż na korzystnych warunkach.
- Gdy świat boryka się z zakłóceniami w dostawach i wyższymi cenami, Rosja zwraca się teraz do krajów wrażliwych z dwustronnymi ofertami dostaw zboża po obniżonych cenach - udając, że rozwiązała problem, który sama stworzyła - komentuje Joseph Borrell, unijny przedstawiciel ds. bezpieczeństwa.
W związku z najnowszym planem Rosji UE wystosowała więc ostrzeżenie do grupy najbardziej narażonych krajów. Do listu do grupy kilkudziesięciu krajów dotarła agencja prasowa Reuters.
Unia ostrzega, że Rosja oferuje tanie zboże "w celu stworzenia nowych zależności poprzez zaostrzenie słabości gospodarczych i globalnego braku bezpieczeństwa żywnościowego". UE wzywa państwa do przemawiania "jasnym i jednolitym głosem" - tak, aby skłonić Moskwę do powrotu do porozumienia i do zaprzestania ataków wymierzonych w infrastrukturę rolniczą Ukrainy.
Rosja oświadczyła, że rozważy wskrzeszenie porozumienia czarnomorskiego, jeśli zostaną spełnione jej żądania. Jednym z głównych jest przywrócenie Rosyjskiego Banku Rolnego do systemu płatności międzynarodowych SWIFT. UE odcięła go w czerwcu 2022 r. w ramach sankcji nałożonych za agresję na Ukrainę.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w zeszłym miesiącu, że urzędnicy ONZ "niedawno wynegocjowali z Komisją Europejską konkretną propozycję" w tej sprawie. Borrell nie wspomniał jednak o tej propozycji w swoim liście - wskazuje Reuters.