Rosjanie zabierają pieniądze z kont bankowych

Rosjanie zaczęli wycofywać pieniądze z banków. Jak informuje agencja RBK, tylko w Sberbanku indywidualni klienci zabrali ze swoich kont oszczędnościowych prawie 34 miliardy rubli, to jest ok. 2,8 mld złotych (1 rubel = 0,0827 zł wg tabeli kursów średnich NBP z dn. 8.10.2014).

Dziennik "Wiedomosti", analizując sytuację doszedł do wniosku, że przyczyną odpływu wkładów jest oprocentowanie, które prawie pokrywa się z inflacją.

Gazeta przypomina, że Sberbank jest na liście instytucji finansowych, objętych zachodnimi sankcjami. "Bank odcięty od zagranicznych inwestorów musi teraz szukać nowych możliwości na wewnętrznym rynku" - dodaje dziennik.

Rosyjskie media zauważają, że wciąż na bardzo niskim poziomie utrzymuje się wartość rubla w stosunku do euro i dolara. Zdaniem ekspertów, na razie nie dostrzeżono oznak paniki, ale w dłuższej perspektywie przed kantorami mogą zacząć ustawiać się długie kolejki.

Reklama

Zdaniem analityków, tracący na wartości rubel, grozi rozpadem finansowego systemu Rosji.

Do takiego wniosku doszli wcześniej eksperci "Niezawisimoj Gaziety". Dziennik przypomina, że na razie Bank Centralny Rosji wstrzymuje się jeszcze z ostrymi interwencjami.

W opinii gazety, bez interwencji Banku Centralnego wartość rubla będzie systematycznie spadać, powodując destabilizację całego systemu finansowego. Między innymi wzrośnie dług wewnętrzny, inflacja i odpływ zagranicznego kapitału.

Zdaniem ekspertów przyczyną takiego stanu rzeczy nie są tylko zachodnie sankcje, ale również nieefektywna struktura rosyjskiej gospodarki. Jednak szef Instytutu Rozwoju Gospodarki Nikita Maslennikow zauważa, że Bank Centralny wciąż ma możliwość przeprowadzania doraźnych interwencji, które będą stabilizować sytuację wewnątrz Rosji.

Nie chce zbyt często wykorzystywać tego instrumentu, aby nie zaszkodzić wolnemu rynkowi, ale krótkotrwałe zastrzyki mogą wpłynąć pozytywnie na wzrost gospodarczy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | kont | Rosjanie | rubel | sankcje dla Rosji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »