Rosjanie zniszczyli Ukrainę. Koszt odbudowy sięgnie niemal 0,5 bln dolarów

Koszt odbudowy Ukrainy sięgnie niemal 0,5 bln dolarów - wynika z najnowszych szacunków ukraińskiego rządu, Unii Europejskiej, Banku Światowego i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Takie szacowanie strat odbywa się cyklicznie i - co zrozumiałe wobec rosyjskiej agresji - przynosi coraz bardziej szokujące wyceny. Jedno jest pewne, odbudowa Ukrainy po ustaniu działań zbrojnych będzie prawdziwym finansowym wyzwaniem.

"Ukraina potrzebuje prawie pół biliona dolarów na pokrycie kosztów odbudowy zniszczeń po rosyjskiej inwazji" - poinformowały Bank Światowy, Unia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych i rząd Ukrainy. Najnowszy raport jest kolejną odsłoną szacowania kosztów odbudowy, a te rosną wraz z kolejnymi rosyjskimi atakami na terytorium Ukrainy.

"Całkowity koszt odbudowy Ukrainy w ciągu następnej dekady wyniesie 486 miliardów dolarów, w porównaniu z 411 miliardami dolarów szacowanymi rok temu" - stwierdziła Komisja Europejska, podsumowując nowy raport.

Reklama

Skąd wziąć pieniądze na odbudowę Ukrainy?

Kijów próbuje zgromadzić międzynarodowe zasoby, aby móc odbudować miasta, drogi, mosty i obiekty energetyczne zniszczone lub uszkodzone w wyniku dwuletniego ataku Rosji - stwierdza AFP komentując najnowszy raport i cytuje premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, który postuluje, aby skonfiskowane rosyjskie aktywa pokryły większość kosztów.

Raport nie pozostawia wątpliwości, że wielkie wydatki czekają Ukraińców już w 2024 roku, aby podtrzymać funkcjonowanie krytycznej infrastruktury.

"Ukraina będzie potrzebować 15 miliardów dolarów tylko w 2024 roku na najpilniejsze potrzeby związane z odbudową, takie jak naprawa domów i krytycznych połączeń transportowych" - czytamy w raporcie.

Zniszczone domy i infrastruktura

Z cytowanego przez AFP raportu wynika, że podczas dwuletniej wojny 10 procent zasobów mieszkaniowych Ukrainy zostało uszkodzonych lub zniszczonych.

Wielkie szkody (zwłaszcza w rolnictwie) zostały spowodowane zniszczeniem tamy w Nowej Kachowce na Dnieprze.

Jednak największe zniszczenia skoncentrowane są w regionach objętych bezpośrednimi działaniami zbrojnymi.

Konkluzja najnowszego raportu jest taka, że szkody "skoncentrowały się" w czterech regionach przyfrontowych - Doniecku, Ługańsku, Chersoniu i Zaporożu - które Moskwa zaanektowała; ale także wokół stolicy (Kijowa) i w północno-wschodnim obwodzie charkowskim.

Ukraina apeluje o odblokowanie rosyjskich aktywów i przeznaczenie ich na odbudowę

Ukraina wzywa Zachód do odblokowania około 300 miliardów dolarów zamrożonych rosyjskich aktywów w celu sfinansowania masowych prac naprawczych swojej infrastruktury - donosi AFP.

Cytowany w komunikacie premier Szmyhal zwraca uwagę na konieczność szybkiego uruchomienia zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy. Szmyhal zapewnił też, że Ukraina stworzy warunki dla inwestorów zagranicznych, którzy włączą się do odbudowy Ukrainy i będą wspierać ten kraj na drodze do członkostwa w UE.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie | Rosja | Ukraina | odbudowa Ukrainy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »