Rosyjska gospodarka ostro hamuje
W związku z kryzysem ukraińskim, rosyjskie firmy tracą na wartości. Międzynarodowa agencja Moody's zapowiedziała obniżenie ratingu kilku największych banków i przedsiębiorstw. Spada również ocena możliwości finansowych anektowanego przez Rosję - Krymu.
Na liście firm, którym może zostać obniżony rating znalazły się m.in. trzy największe rosyjskie banki: Sberbank, WTB i Gazprombank. Analitycy wiążą obniżenie zdolności kredytowych tych trzech banków z korektą ratingu Rosji. Podobne zapowiedzi dotyczą również kluczowych dla rosyjskiej gospodarki koncernów paliwowych: Gazpromu i Rosneftu.
Problemy finansowe mają również zakłady samochodowe działające w Rosji. Ford w związku ze spadkiem wartości rubla, zapowiedział 2-miesięczną przerwę w produkcji aut i redukcję załogi o 700 osób. Natomiast rosyjskie przedsiębiorstwo AutoWAZ odnotowało prawie 18-proc. spadek sprzedaży samochodów. (IAR)
--------------
21 marca 2014 r. INTERIA.PL informowała: Fitch obniża perspektywę ratingu Rosji do "negatywnej"
Agencja ratingowa Fitch obniżyła w tym tygodniu perspektywę oceny wiarogodności kredytowej Rosji ze stabilnej na negatywną, swą decyzję uzasadniając ryzykiem związanym z sankcjami, jakie Zachód nałożył na Moskwę po dokonaniu przez nią aneksji Krymu.
"Banki oraz amerykańscy i europejscy inwestorzy mogą mieć opory przed pożyczaniem Rosji pieniędzy w obecnej sytuacji, (rosyjska) gospodarka może jeszcze spowolnić, a sektor prywatny może potrzebować państwowego wsparcia" - podała agencja w oświadczeniu.
"Bezpośrednie oddziaływanie ogłoszonych sankcji jest jeszcze niewielkie, jednak włączenie Krymu w skład Federacji Rosyjskiej prawdopodobnie doprowadzi do rozszerzenia sankcji przez USA i Unię Europejską" - dodano. Podkreślono, że "w najgorszym razie USA mogłyby zabronić zagranicznym instytucjom finansowym prowadzenia interesów z rosyjskimi bankami i firmami".
Jednocześnie Fitch utrzymał rating Rosji na poziomie "BBB". W stosowanej przez tę agencję skali oznacza to, że Rosja ma jej zdaniem wystarczającą zdolność do wywiązywania się z podjętych zobowiązań, ale jednocześnie wykazuje większą podatność na niekorzystne warunki zewnętrzne.
W czwartek wieczorem także agencja Standard&Poor's obniżyła perspektywę ratingu Rosji "BBB" ze stabilnej na negatywną z powodu zagrożenia dalszymi sankcjami Zachodu.
USA i UE rozszerzyły w czwartek sankcje wobec Rosji i zagroziły dalszym ich zaostrzeniem, jeśli Moskwa nie przestanie eskalować konfliktu na Ukrainie. UE postanowiła rozszerzyć listę osób objętych zakazami wizowymi i zamrożeniem środków o dodatkowe 12 nazwisk. Z kolei USA zamroziły aktywa dodatkowych 20 osób, w tym z bliskiego otoczenia prezydenta Władimira Putina, wprowadziły też sankcje wobec Banku Rossija.
W piątek rosyjski wiceminister finansów Aleksiej Mojsiejew powiedział, że nie widzi "jak na razie żadnych dramatycznych konsekwencji (sankcji wprowadzonych przez Zachód) dla sektora finansowego Rosji". (PAP)