Rozporządzenie w sprawie powiązania budżetu z praworządnością poparte przez większość krajów UE - źródło

Polska i Węgry przeciwko wieloletniemu budżetowi UE i funduszowi odbudowy - źródło.

Stały Przedstawiciel RP przy UE na spotkaniu ambasadorów przedstawił stanowisko, że:

- akceptacja dla budżetu UE i funduszu odbudowy wymaga jednomyślnej zgody na wszystkie elementy pakietu.

- Polska odrzuca polityczne porozumienie między negocjatorami PE i niemiecką prezydencją w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie UE.

- mechanizm warunkowości w budżecie UE nie może powielać procedury artykułu 7 zawartej w traktatach.

- Polska chce osiągnięcia porozumienia w sprawie budżetu UE tak szybko, jak to możliwe.

- należy ściśle przestrzegać konkluzji szczytu UE z lipca br., gdzie osiągnięto porozumienie w sprawie budżetu UE.

Reklama

Prezydencja: Mechanizm warunkowości przyjęty przez większość kwalifikowaną

Kompromisowy tekst rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich - poinformował na Twitterze rzecznik stałego przedstawicielstwa Niemiec, Sebastian Fischer.

Według źródła zbliżonego do spotkania unijnych ambasadorów, na którym zapadła ta decyzja, przedstawiciele Polski i Węgier opowiedzieli się przeciw. Ambasadorowie tych dwóch krajów mieli podkreślać, że wszystkie elementy, to znaczy warunkowość, wieloletni budżet i fundusz odbudowy składają się na jeden pakiet i powinny być przyjmowane przez kraje członkowskie UE jednomyślnie.

KE zatwierdziła polski program wsparcia firm dotkniętych pandemią

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że zatwierdziła polski program wsparcia firm dotkniętych epidemią koronawirusa o wartości około 1 miliarda 200 mln zł. Ma z niego skorzystać ok. 300 tys. przedsiębiorstw.

Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy państwa. Wsparcie publiczne ma mieć formę odroczeń podatkowych i środków płynnościowych związanych z podatkami (odroczenie odsetek, rozłożenie podatku na raty).

Będzie ono dostępne dla firm ze wszystkich sektorów (z wyjątkiem sektora finansowego), które w czasie kryzysu odnotowały spadek obrotów o 25 proc.

"Celem programu jest zaspokojenie potrzeb przedsiębiorstw w zakresie płynności i pomoc w kontynuowaniu działalności w czasie epidemii i po jej zakończeniu. Oczekuje się, że ze środka skorzysta około 300 tys. przedsiębiorstw" - podała w komunikacie KE.

Komisja stwierdziła, że program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach prawnych. Pomoc zostanie przyznana przed 30 czerwca 2021 r., a data końcowa odroczenia nie będzie późniejsza niż 31 grudnia 2022 r.

KE zaznaczyła, że środek jest konieczny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce Polski.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: budżet UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »