RPP będzie gonił inflację stopami

Na posiedzeniu w kwietniu RPP pewnie zdecyduje się na podwyżkę stóp proc. - oceniła Anna Zielińska-Głębocka, członek RPP. Jej zdaniem, w horyzoncie 2-letnim inflacja utrzyma się powyżej celu 2,5 proc.

Na posiedzeniu w kwietniu RPP pewnie zdecyduje się na podwyżkę stóp proc. - oceniła Anna Zielińska-Głębocka, członek RPP. Jej zdaniem, w horyzoncie 2-letnim inflacja utrzyma się powyżej celu 2,5 proc.

"Większość w Radzie Polityki Pieniężnej, prawie chyba wszyscy, zdają sobie sprawę, że presja (inflacyjna - PAP) będzie narastała. Większość członków zgodziła się, że nasza decyzja w styczniu to początek cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Determinacja, aby działać poprzez ten instrument jest bardzo duża, więc kwiecień będzie takim momentem, kiedy Rada Polityki Pieniężnej pewnie się zdecyduje na podniesienie stóp" - powiedziała w poniedziałek w TVN CNBC Zielińska-Głębocka.

Jej zdaniem, w 2-letnim horyzoncie inflacja utrzyma się powyżej celu 2,5 proc.

Reklama

"My się kierujemy horyzontem 2-letnim, to jest dla nas horyzont decyzyjny. Wszystko wskazuje na to, że w tym czasie inflacja będzie powyżej celu, powyżej 2,5 proc. Trzeba się przygotować na presję inflacyjną, ona będzie nie tylko w Polsce, ale i w Europie" - powiedziała.

Według Zielińskiej-Głębockiej, RPP powinna prowadzić autonomiczną politykę monetarną, nie sugerować się decyzjami dotyczącymi stóp procentowych w strefie euro.

"Są dwa punkty widzenia. Niektórzy uważają, żeby patrzeć na to co robią inne banki centralne, w tym EBC czy Fed. Ja się przychylam do drugiego, że mamy autonomię polityki monetarnej. Nasze oceny tego, co się dzieje w kraju i w otoczeniu są kluczowe. Do tej pory NBP prowadził dobrą politykę monetarną. Oczywiście trzeba też obserwować to co robią inne banki" - dodała.

Zdaniem Zielińskiej-Głębockiej nie ma potrzeby zmiany wysokości celu inflacyjnego NBP.

"To nie jest rozważane. Kiedyś była krótka debata na ten temat, ale nie wywołała aplauzu. Nie ma potrzeby zmiany celu, ani w górę ani w dół" - powiedziała.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej (RPP) | Głębocka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »