RPP idzie na wojnę z wysokimi cenami

Rada Polityki Pieniężnej na wczorajszym posiedzeniu zmieniła stopy procentowe. Ekonomiści spodziewają się jeszcze kolejnych ruchów w tym roku.

Decyzja o podniesieniu stóp procentowych o 25 pb może być zaskoczeniem dla rynku. 17 z 18 ankietowanych przez PAP ekonomistów oczekiwało, że na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian. Jedynie jeden ekonomista spodziewał się podwyżki stóp o 25 pb.

Jest to trzecia podwyżka stóp procentowych w tym roku. RPP podniosła stopy proc. w styczniu i kwietniu, także o 25 pb.Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP będzie wynosić 4,25 proc., stopa lombardowa 5,75 proc., depozytowa 2,75 proc., zaś redyskonta weksli 4,50 proc.

Reklama

RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji w środę na konferencji prasowej o godz. 16.00.

Gwałtowna reakcja złotego

Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych o 25 pkt bazowych gwałtowanie umocniła złotego. Polska waluta momentalnie zyskała około 3 grosze i obecnie kurs euro-złotego znajduje się poniżej poziomu 3,90.

- Rano większość prognoz wskazywała, że podwyżki stóp procentowych w maju nie będzie, dlatego decyzja Rady zaowocowała szybkim umocnieniem złotego o prawie 3 grosze. Złoty nadal jest silny i sądzę, że dalej będzie się wzmacniac. Jeśli kurs euro-złotego zamknie się dzisiaj poniżej 3,90, to będzie można oczekiwać, że utrzyma się poniżej tego poziomu - powiedział PAP diler walutowy z Banku Millennium Przemysław Winiarczyk.

Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt proc. do poziomu:
- stopa referencyjna 4,25 proc. w skali rocznej; 
- stopa lombardowa 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 2,75 proc. w skali rocznej; 
- stopa redyskonta weksli 4,50 proc. w skali rocznej.

Około godz. 14.45 za euro płacono 3,8971 zł wobec 3,9230 na otwarciu sesji, zaś za dolara 2,7157 wobec 2,73 na początku środowego handlu.

Niespodzianka

Dzisiejsza decyzja Rady to mała niespodzianka, bo większość ekonomistów oczekiwała pozostawienia stóp na niezmiennym poziomie. Na taki krok wpłynęła bez wątpienia presja inflacyjna - według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu ceny były wyższe niż rok wcześniej o 4,3 proc. (przy celu inflacyjnym równym 2,5 proc. plus/minus 1 p.p.).

OPINIA

Szczyt wzrostu inflacji nastąpi w sierpniu, kiedy CPI sięgnie poziomu 5,0 proc. - prognozuje Bank of America/Merrill Lynch. "Odczyt inflacji za marzec okazał się wyższy niż się spodziewaliśmy, co sugeruje, że inflacja osiągnie w sierpniu szczytowy poziom 5 proc., a nie 4,8 proc., jak prognozowaliśmy uprzednio.

ZOBACZ ZACHOWANIE PARY WALUTOWEJ CHF/PLN

Przy rosnących globalnych cenach ropy, w kwietniu inflacja również może zanotować duży miesięczny skok. Jednak potem dynamika inflacji w ujęciu miesięcznym powinna opadać, przy założeniu, że tegoroczne zbiory nie zaskoczą negatywnie" - napisano w czwartkowym raporcie.

ZOBACZ ZACHOWANIE PARY WALUTOWEJ USD/PLN

"Oczekiwania inflacyjne w dużym stopniu wynikają z przeszłości i są pod dużym wpływem cen surowców. Dlatego oczekiwania prawdopodobnie będą rosły, prawdopodobnie sięgając szczytu 5 proc. w lipcu lub sierpniu" - dodano.

"Ostatni bilans płatności potwierdza, że duże bliźniacze deficyty i duża zależność od napływów portfelowych czynią złotego narażonym na wahania apetytu na ryzyko. Podtrzymujemy pogląd, że RPP, w związku z przyspieszeniem inflacji i oczekiwań, zapewne pospieszy się z zacieśnieniem monetarnym" - napisano w raporcie.

Wysoki odczyt inflacji za marzec zwiększa prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki, po majowej nastąpiłaby kolejna, prawdopodobnie ostatnia.

Sądzimy, że rynek jeszcze nie skupia się na coraz liczniejszych przesłankach wskazujących na spowolnienie popytu krajowego, wyraźnie widoczne w dużym spadku nastrojów konsumenckich, słabych inwestycjach w budownictwie i ograniczonym przyroście kredytu. Podtrzymujemy pogląd, że RPP zatrzyma się po tym, gdy inflacja minie szczyt. W międzyczasie RPP może znów debatować nad podwyżką o 50 pb w maju, ale ostrożniejsi członkowie naszym zdaniem zablokują taki ruch - dodano.

Prognozy

Prawdopodobnie Rada Polityki Pieniężnej zakończy w 2012 r. cykl zacieśniania polityki pieniężnej, a w kolejnych latach stopa referencyjna NBP wyniesie ok. 4,5 proc. - zakłada projekt budżetu na 2012 r., do którego dotarła PAP. "Główna stopa procentowa NBP - stopa referencyjna ukształtuje się w 2011 r. średnio na poziomie 4 proc., a w 2012 r. wzrośnie do 4,7 proc." - napisano w uzasadnieniu do projektu budżetu.

ZOBACZ ZACHOWANIE PARY WALUTOWEJ EUR/PLN

"W latach 2013-2015 celem polityki pieniężnej NBP będzie stabilizacja tempa wzrostu cen konsumpcyjnych na poziomie celu inflacyjnego, co pozwoli na wypełnienie przez Polskę inflacyjnego kryterium konwergencji. Inflacja w tym okresie powinna kształtować się na poziomie zbliżonym do 2,5 proc. W rezultacie, po zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych w 2012 r., w kolejnych latach przewidywana jest stabilizacja stopy referencyjnej NBP na poziomie ok. 4,5 proc." - dodano.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »