RPP: Najgorsze wydaje się za nami?

- Rada Polityki Pieniężnej powinna ustabilizować stopy procentowe na dotychczasowym poziomie przynajmniej do marcowej projekcji inflacyjnej NBP - uważa członek RPP Elżbieta Chojna-Duch. RPP powinna ustabilizować stopy proc. przynajmniej do marca; CPI w '12 powyżej celu NBP.

Jej zdaniem w całym 2012 roku inflacja będzie się kształtowała powyżej celu inflacyjnego NBP, a w niektórych miesiącach także powyżej górnej granicy odchyleń od celu.

"Inflacja w grudniu na poziomie 4,6 proc. jest zgodna z oczekiwaniami zarówno rynkowymi, jak i członków RPP. Sądzę, że tym właśnie miesiącu został przełamany trend wzrostowy inflacji. Wewnętrzne prognozy NBP wskazują, że do maja będzie się ona znajdowała w trendzie spadkowym, w czerwcu możliwe jest lekkie odbicie.

Ważne jest jednak tempo spadku CPI i struktura komponentów. W horyzoncie całego 2012 roku inflacja będzie się kształtowała powyżej celu inflacyjnego NBP, czyli 2,5 proc., a w niektórych miesiącach także powyżej górnej granicy odchyleń od celu. Przebieg inflacji w poszczególnych miesiącach tego roku będzie nierównomierny ze względu na efekty statystyczne" - powiedziała w rozmowie z PAP Chojna-Duch.

Reklama

"Moim zdaniem RPP powinna obecnie obserwować i analizować sytuację oraz czekać na marcową projekcję inflacji. Przynajmniej do tego czasu należy się wstrzymać ze zmianami stóp procentowych" - dodała.

Inflacja

Członek RPP zaznacza również, że inflacja nadal będzie się kształtowała pod wpływem czynników podażowych, a nie popytowych, wskazując jednocześnie szereg potencjalnych ryzyk dla kształtowania się cen w tym roku.

"Dla ścieżki inflacji istnieje szereg ryzyk, wśród nich jest kwestia kursu walutowego, złoty powinien jednak w tym roku pokazać swój potencjał aprecjacyjny. Istotne jest także to, jak będą się kształtowały ceny surowców, szczególnie rolnych. Na inflację wpłynie także zmiana przez GUS metodyki notowań cen produktów sezonowych. Wiele będzie zależało od skali zacieśnienia fiskalnego w Polsce. Należy również zwrócić uwagę na ceny administrowane" - podkreśla Chojna-Duch.

"Istotne jest także, jak będzie wyglądała sytuacja na świecie, szczególnie w strefie euro. Jak jednoznaczne będą ustalenia gremiów politycznych w strefie euro" - dodała.

NBP OSIĄGNĄŁ ZYSK W 2011 ROKU

Elżbieta Chojna-Duch poinformowała również, że bank centralny osiągnął w ubiegłym roku zysk, pomimo tego, że prognozował ujemny wynik finansowy."NBP osiągnął w 2011 roku zysk" - powiedziała.

Zdzisław Sokal, członek zarządu NBP, poinformował PAP, że dane dotyczące fixingu z ostatniego dnia ubiegłego roku wskazują na możliwość uzyskania przez bank centralny pozytywnego wyniku finansowego w 2011 roku. Plan finansowy NBP na rok 2011 zakłada ujemny wynik banku na poziomie 565,9 mln zł. W projekcie ustawy budżetowej na 2012 rok nie założono wypłaty z zysku NBP.

Rating

- W ocenie członka Rady Polityki Pieniężnej Elżbiety Chojny-Duch w tym roku Polska powinna mieć podwyższoną ocenę wiarygodności kredytowej przez agencje ratingowe.

"Gdyby spojrzeć obiektywnie na gospodarkę Polski, stan finansów publicznych i systemu finansowego, to z pewnością mamy dobre fundamenty i zasługujemy na podniesienie ratingu. Ale agencje ratingowe podejmują decyzje autonomicznie i obiektywnie" - powiedziała w rozmowie z PAP Chojna-Duch.

Podobną opinię wyrażają przedstawiciele Ministerstwa Finansów, którzy spodziewają się, że przynajmniej jedna z agencji ratingowych w 2012 roku podniesie perspektywę bądź rating Polski.

Obecnie w agencji Fitch długoterminowy rating Polski jest na poziomie "A-", w Moody's na poziomie "A2", a u agencji Standard&Poor's jest to "A-". Perspektywy ratingów we wszystkich przypadkach są stabilne.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »