RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w w komunikacie.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Wszyscy z 19 ankietowanych przez PAP ekonomistów byli zdania, że na wrześniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian.

Zdecydowana większość ankietowanych ekonomistów jest także zdania, że RPP nie zmieni już parametrów polityki pieniężnej do końca tego roku. Jedynie jeden z 19 ekonomistów oczekuje obniżki stóp proc. NBP w IV kwartale tego roku, najprawdopodobniej w grudniu.

RPP w tym roku podniosła stopy procentowe czterokrotnie: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 pb.

Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP wynosi nadal 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., depozytowa 3,00 proc., zaś redyskonta weksli 4,75 proc.

_ _ _ _ _

Pełny komunikat

- RPP nadal nie wyklucza dostosowania poziomu stóp procentowych, jeśli pogorszą się perspektywy inflacji oraz podtrzymuje ocenę, że dotychczasowe podwyżki powinny umożliwić powrót inflacji do celu w średnim okresie.

Reklama

We wrześniowym komunikacie po posiedzeniu pozostawiła ocenę dokonaną w lipcu.

- W ocenie Rady, dokonane od początku br. istotne zacieśnienie polityki pieniężnej powinno umożliwić powrót inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie. W związku z tym Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu - napisano.

RPP ocenia, że do wyhamowania inflacji może przyczynić się spowolnienie gospodarcze.

- W średnim okresie inflacja będzie ograniczana przez oczekiwane obniżenie dynamiki krajowego wzrostu gospodarczego w warunkach zacieśnienia polityki fiskalnej, w tym obniżenia inwestycji publicznych, a także dokonanego w I połowie br. podwyższenia stóp procentowych oraz prawdopodobnego spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie - napisano.

RPP ocenia, że czynnikiem ryzyka dla wzrostu cen jest natomiast wpływ sytuacji na rynkach finansowych na kształtowanie się kursu złotego.W ocenie RPP w najbliższych miesiącach wskaźnik CPI pozostanie na wysokim poziomie, a powodem tego jest wcześniejszy silny wzrost cen surowców.

- W najbliższych miesiącach roczny wskaźnik CPI będzie nadal kształtować się na podwyższonym poziomie, co jest związane głównie z wcześniejszym silnym wzrostem cen surowców na rynkach światowych - napisano.

Rada ocenia, że mimo dobrego wyniku w II kwartale perspektywy dla gospodarki pogorszyły się.

- Dane dotyczące koniunktury w pierwszych miesiącach III kw. sygnalizują jednak możliwość obniżenia się dynamiki wzrostu gospodarczego, w szczególności osłabienia koniunktury w przemyśle - napisano.

- W II kw. stabilnemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszył wolniejszy niż w poprzednim kwartale wzrost liczby pracujących. Dane z sektora przedsiębiorstw także sygnalizują osłabienie dynamiki zatrudnienia po okresie jego znaczącego wzrostu. Przy jednoczesnym dalszym, choć wolniejszym niż dotychczas, wzroście liczby osób aktywnych zawodowo powoduje to utrzymywanie się podwyższonej stopy bezrobocia - napisano.

- Zwiększone ryzyko spowolnienia aktywności gospodarczej na świecie wraz z utrzymującymi się problemami fiskalnymi w niektórych krajach przyczyniły się do wzrostu napięć na światowych rynkach finansowych - napisano.- Nastąpił znaczny spadek cen akcji oraz dalsze obniżenie cen surowców na rynkach światowych. Wobec podwyższonej awersji do ryzyka na międzynarodowych rynkach finansowych osłabiły się kursy walut krajów wschodzących, w tym kurs złotego - dodano.

Inflacja

RPP w przyjętych założeniach polityki pieniężnej na 20'12 rok utrzymała cel 2,5 proc. z możliwym odchyleniem +/- 1 pkt proc., przy płynnym kursie złotego i z możliwymi interwencjami - napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Na posiedzeniu w dniu 23 sierpnia br. Rada przyjęła Założenia polityki pieniężnej na rok 2012. Podobnie jak w poprzednich latach, w Założeniach przedstawione zostały podstawowe elementy realizowanej przez Narodowy Bank Polski strategii polityki pieniężnej. Założenia zawierają także zarys uwarunkowań makroekonomicznych mogących wpływać na tę politykę w 2012 roku oraz opis instrumentów polityki pieniężnej" - napisano w komunikacie.

- W Założeniach Rada utrzymała podstawowe elementy dotychczasowej strategii polityki pieniężnej NBP, w tym ciągły cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości + 1 punkt procentowy, realizowanej w warunkach płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji na rynku walutowym - dodano.

Za wcześnie mówić o możliwości obniżenia stóp

Prezes NBP Marek Belka powiedział, że za wcześnie jest mówić o możliwości obniżenia stóp procentowych NBP przez Radę Polityki Pieniężnej. Podczas kolejnych posiedzeń bardziej prawdopodobne jest utrzymanie stóp na obecnym poziomie - zaznaczył Belka.

Belka podkreślił, że Rada obecnej kadencji nigdy nie formułuje swojego poglądu na przyszłą ścieżkę stóp procentowych "w kategoriach tak zwanego nastawienia".

- W pracach poprzedniej Rady to miało miejsce, myśmy od tego odeszli - podkreślił.

Belka dodał, że w komunikatach po posiedzeniach obecna Rada stara się nakreślić bilans ryzyk inflacyjnych. -Ten bilans zmienił się w ostatnim okresie i jest w komunikacie chyba dobrze zaprezentowany. Pojawiły się argumenty zwielokrotnione i nasilone argumenty za możliwym zwolnieniem gospodarczym w Polsce. One płyną przede wszystkim z zewnątrz - powiedział.

Ten zmieniony układ ryzyk oznacza, że na pewno "dzisiaj bardziej prawdopodobne jest utrzymanie poziomu obecnego stóp procentowych, tak jak kilka miesięcy temu, byliśmy w takiej serii podwyżek stóp procentowych - zaznaczył szef banku centralnego.

- Natomiast za wcześnie mówić o możliwościach, czy perspektywach obniżek stóp procentowych. Przypominam - inflacja w dalszym ciągu jest na bardzo podwyższonym poziomie - powiedział Belka podczas konferencji po posiedzeniu Rady.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Rada Polityki Pieniężnej | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »