Rurociąg Przyjaźń uszkodzony. Przyczyną nielegalny odwiert

Uszkodzony jest rurociąg Przyjaźń w miejscowości Uchań Górny w powiecie łowickim w Łódzkiem.

Przyczyna wycieku to nielegalny odwiert - dowiedział się dziennikarz RMF FM.

Strażacy razem z operatorem rurociągu pracują nad zamknięciem z obu stron uszkodzonego odcinka.

Nie było potrzeby ewakuacji. W pobliżu nie ma budynków mieszkalnych.

Zasuwy w rurociągu będą zamknięte, żeby do uszkodzonego odcinka nie napływało nowe paliwo. Strażacy rozpoczęli przepompowywanie do zbiorników substancji, która już wyciekła, ale na razie trudno jest oszacować jej ilość.

Na wypadek zapalenia się oparów paliwa, wyznaczono strefę bezpieczeństwa. Jednak jak uspokajał komendant łowickiej straży pożarnej, zagrożenie wybuchem nie jest duże, bo dzisiejsza wilgotna i chłodna pogoda jest sprzymierzeńcem strażaków w akcji zbierania substancji.

Reklama

Nie wiadomo, jak duży jest otwór, przez który wypływa paliwo i czy będzie możliwe jego zaczopowanie. Natomiast ustalenie przyczyny uszkodzenia rurociągu, będzie możliwe po zakończeniu akcji.

Agnieszka Wyderka, (j.)

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Rurociąg naftowy Przyjaźń to największy na świecie system rurociągów, łączący Syberię i Europę Środkową. Decyzję o podjęciu budowy systemu Przyjaźń podjęto 18 grudnia 1958 roku na 10. sesji RWPG w Pradze. Rurociąg, który otwarto w 1964 roku, rozpoczyna bieg w Almietjewsku, biegnie poprzez Samarę i Briańsk do Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę do Lipska w Niemczech, oraz południową, biegnącą przez Ukrainę, Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier. W założeniu był systemem przesyłu ropy naftowej ze Związku Radzieckiego do krajów RWPG w Europie Środkowej. Wobec coraz częstszego stosowania przez Rosję szantażu energetycznego (m.in. rosyjsko-ukraiński konflikt gazowy), rozważane jest także przedłużenie obu nitek, północnej do niemieckiego Wilhelmshaven, a południowej do chorwackiego Omišalj, i tą drogą wprowadzenie rewersu ropy, dostarczanej przez tankowce z Bliskiego Wschodu i Afryki. W skład systemu wchodzi między innymi około 8900 km rurociągów, które w ciągu każdego roku transportują około 66,5 miliona ton ropy naftowej, w tym samą północną nitką około 49,8 miliona ton. Operatorem rurociągu w Rosji i tak zwanej bliskiej zagranicy jest Transnieft, na Słowacji - Transpetrol, w Polsce - PERN. (wiki)
RMF/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »