Rusza nabór wniosków w programie Ciepłe Mieszkanie. Można dostać nawet 44 tys. zł

Program Ciepłe Mieszkanie w nowej odsłonie rusza w piątek, 29 września. Od tego dnia można składać wnioski. Obecna edycja została rozszerzona - więcej beneficjentów będzie uprawnionych do skorzystania z dotacji. Na dofinansowanie do wymiany m.in. starych kotłów przeznaczono 1 mld zł.

  • W piątek, 29 września, rusza nabór do drugiej edycji programu Ciepłe Mieszaknie.
  • Wnioski o dofinansowanie można składać do urzędów gmin.
  • Dotacja będzie różnić się m.in. od wysokości dochodów, miejsca zamieszkania czy skali inwestycji.
  • Maksymalne dofinansowanie dla właścicieli i najemców lokali komunalnych to 44 tys., a dla wspólnot - 375 tys. zł.
  • Pieniądze można przeznaczyć nie tylko na wymianę kopciucha.
  • Łącznie na kolejną edycję Ciepłego Mieszkania przewidziano 1 mld zł.

W piątek, 29 września, rusza druga edycja programu Ciepłe Mieszkanie. Od dziś można składać wnioski o dotację.  

Reklama

Maksymalna kwota dofinansowania z programu dla właścicieli i najemców lokali komunalnych to 44 tys. zł, a dla wspólnot mieszkaniowych - 375 tys. zł.

Rusza nabór do programu Ciepłe Mieszkanie. Aplikować będą mogły gminy

Program Ciepłe Mieszkanie to uzupełnienie programu Czyste Powietrze - mówiła minister klimatu Anna Moskwa ogłaszając kolejne dofinansowania. 

W startującym w piątek naborze udział mogą wziąć gminy. Osoba, która chce ubiegać się o dofinansowanie zgłasza się bezpośrednio to gminy - to ważna zmiana w stosunku do innych rządowych programów.  

To gminy podpisują umowy z właścicielami budynków, właśnie dlatego program ogłoszono wcześniej, żeby zrobić w samorządach rozeznanie, jakie jest zapotrzebowanie na program wśród zabudowy wielorodzinnej. - Ważne jest, aby gminy zgłaszały rzeczywiste zapotrzebowanie, tak by jeden samorząd nie blokował środków drugiemu - mówił Mirowski. 

Do tej pory współpraca z samorządami miała układać się dobrze. Minister Moskwa dziękowała gminom za współpracę podczas pilotażowej wersji programu. 

Druga edycja Ciepłego Mieszkania. Lista beneficjentów jest większa

W drugiej edycji Ciepłego Mieszkania lista beneficjentów jest szersza. To już nie tylko właściciele lokali mieszkalnych, ale także najemcy lokali komunalnych znajdujących się w zasobie gminnym, jeżeli nie wszystkie lokale mieszkalne w budynku stanowią własność gminy oraz wspólnoty mieszkaniowe (od trzech do siedmiu lokali).

Dotacja też będzie różna - im dochód będzie niższy, tym wysokość dofinansowania będzie wyższa. 

Podstawowy poziom wsparcia wynosi do 16,5 tys. zł (do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji). Kolejny poziom - do 27,5 tys. zł (do 60 proc. kosztów). Najwyższa dotacja wynosi to 41 tys. zł - do 90 proc. kosztów inwestycji. 

Na największe środki mogą liczyć osoby mieszkające w najbardziej zanieczyszczonych przez smog gminach (na 2022 rok to 163 gminy). Mogą liczyć nawet na dotacje wysokości, odpowiednio: do 19 tys. zł, do 29,5 tys. zł oraz do 43,9 tys. zł - czyli o 5 proc. większe. 

Co można sfinansować z Ciepłego Mieszkania? Nie tylko wymianę kopciucha

Zakres inwestycji, które będzie można sfinansować z drugiej edycji programu Ciepłe Mieszkanie też będzie szerszy.

Przestarzałe, wysokoemisyjne i nieekologiczne piece będzie można wymienić na kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne czy pompy ciepła

Z pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) można też podłączyć lokal do efektywnego zbiorczego źródła ciepła w budynku czy do sieci ciepłowniczej

Z programu można otrzymać także środki na wymianę okien i drzwi lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej

Na drugą edycje Ciepłego Mieszkania przewidziano 1 mld zł. Łączna kwota programu opiewa na 1,75 mld zł.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »