Rusza drugi nabór do programu Ciepłe Mieszkanie. Do 43,9 tys. zł dofinansowania

29 września ruszy drugi nabór do rządowego programu Ciepłe Mieszkanie. Będzie on rozszerzony na kolejne grupy, a wartość dofinansowań sięgnie 1 mld zł. Program ma być kompleksowy - pieniądze będzie można wydać nie tylko na wymianę kopciuchów, ale także na termomodernizację budynków i instalację paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła. Osoby fizyczne będą mogły liczyć maksymalnie na 43,9 tys. zł, zaś wspólnoty mieszkaniowe na 375 tys. zł.

 • Rusza druga edycja programu Ciepłe Mieszkanie.
 • Program skierowany jest do właścicieli budynków wielorodzinnych, a także wspólnot mieszkaniowych i najemców indywidualnych.
 • Pierwsza edycja Ciepłego Mieszaknia okazała się sukcesem - teraz program będzie rozszerzony. Wyższe będą także dofinansowania.
 • Najemcy indywidualni będą mogli otrzymać 43 tys. 900 zł dofinansowania, a wspólnoty mieszkaniowe 375 tys. zł.
 • Nabór wniosków do drugiej edycji programu Ciepłe Mieszkanie ruszy 29 września.

Ciepłe Mieszkanie doczekało się drugiej edycji. 29 września ruszy nabór wniosków dla budynków wielorodzinnych - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji prasowej w Radomiu. - Pilotaż uruchomiony w lipcu 2022 roku okazał się sukcesem, dlatego czas na start programu - mówiła minister. 

Reklama

Ciepłe Mieszkanie ma być programem kompleksowym. To nie tylko wymiana kopciuchów, ale także pieniądze na termomodernizację i instalację fotowoltaiki - dodawał Paweł Mirowski, pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze. 

Ciepłe Mieszkanie. Rusza druga edycja programu. Co się zmieni?

Druga edycja programu Ciepłe Mieszkanie będzie różnić się od wersji pilotażowej. To przede wszystkim samorządy miały zgłaszać, że program trzeba rozszerzyć - wskazywał Mirowski.

Co się zmieni w drugiej edycji programu Ciepłe Mieszkanie? 

 • będą wyższe dofinansowania,
 • więcej beneficjentów,
 • szerszy zakres inwestycji, które będzie można sfinansować ze środków,
 • a w dystrybucje pieniędzy oprócz samorządów będą zaangażowani także sołtysi. 

Do wzięcia są duże pieniądze. - Liczę na to, że program będzie cieszyć się równie dużą popularnością, co Czyste Powietrze - mówiła Marta Zbrowska, doradca społeczny ministra klimatu i środowiska.  

Kto może skorzystać z Ciepłego Mieszkania? Program zostanie rozszerzony

Ciepłe Mieszkanie to uzupełnienie programu Czyste Powietrze, który jest skierowany do właścicieli budynków jednorodzinnych.  

Ciepłe Mieszkanie oprócz tego, że jest skierowane do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, to w drugiej edycji program został rozszerzony również o: 

 • wspólnoty mieszkaniowe (od 3 do 7 lokali),
 • najemców z lokali mieszkalnych z zasobu gminnego.

29 września rusza nabór wniosków do programu Ciepłe Mieszkanie. Ile dofinansowania można otrzymać?

W drugiej edycji programu została także zwiększona kwota dofinansowania. - Im gospodarstwo osiąga niższe dochody, tym kwota dofinansowania będzie wyższa - mówił Mirowski. Dofinansowanie będzie wyższe o około 10 proc. niż podczas pierwszej wersji.

 

Na ile dofinansowania z Ciepłego Mieszkania będzie można liczyć? 

 • najemcy indywidualni - do 43 tys. 900 zł,
 • wspólnoty mieszkaniowe - do 375 tys. zł na jedną inwestycję. 

W przypadku najemców indywidualnych najwyższa kwota będzie możliwa wtedy, kiedy budynek znajduje się na terenie gminy, która jest na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych - jeżeli inwestycja będzie kompleksowa (wymiana kopciuchów, termomodernizacja, montaż fotowoltaiki). 

Na co można przeznaczyć pieniądze z Ciepłego Mieszkania? Nie tylko na wymianę kopciuchów

Więcej pieniędzy oznacza także więcej możliwości, na które będzie można przeznaczyć środki. 

W drugiej edycji programu pieniądze z Ciepłego Mieszkania będzie można przeznaczyć nie tylko na wymianę kopciuchów ale również na: 

 • termomodernizację budynków,
 • wymianę okien i drzwi,
 • montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
 • ogrzewanie elektryczne,
 • pompy ciepła.

Jeżeli w budynku zostało wymienione już źródło ciepła, wspólnota będzie mogła otrzymać 150 tys. zł na docieplenie budynków. Sporządzenie niezbędnej dokumentacji również będzie refundowane ze środków programu. 

Jak działa program Ciepłe Mieszkanie? Zostaną zaangażowani sołtysi

Minister Moskwa dziękowała samorządom za współpracę podczas pilotażowej wersji programu - to właśnie przy ich współpracy rozdysponowywane są pieniądze do mieszkańców.

Środki pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Są one przekazywane do konkretnych gmin przez jego wojewódzkie oddziały. To one podpisują umowy z końcowymi beneficjentami. 

W machinę programu od teraz mają zostać zaangażowani również sołtysi. - Schodzimy do sołectw, będziemy jeszcze bliżej mieszkańców, a pieniądze jeszcze łatwiej trafią, tam, gdzie będą potrzebne - mówił Mirowski. 

Ciepłe Mieszkanie. Budżet II edycji programu to 1 mld zł

Podczas pierwszej edycji programu na wsparcie Polaków zostało przeznaczonych 750 mln zł - teraz zostanie wydany 1 miliard złotych. Kwoty dofinansowań wzrosły o 10 proc. 

Do 2030 roku należy wymienić 500 tys. starych źródeł ciepła. - Ciepłe Mieszkanie to nie tylko czyste powietrze, ale dzięki efektywnemu systemowi ogrzewania i zatrzymywaniu ciepła w budynkach, to także niższe rachunki za opał - mówiła minister Moskwa. 

Program Ciepłe Mieszkanie funkcjonuje na zasadzie bezzwrotnych dotacji. Wnioski do udziału w drugiej edycji będzie można składać od 29 września.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »