Reklama

Rybiński: Expose krótkie, konkretne, skupione na najważniejszym

Prof. Krzysztof Rybiński o piątkowym expose premiera Donalda Tuska:

Prof. Krzysztof Rybiński o piątkowym expose premiera Donalda Tuska:

"Uważam, że było to świetne expose - krótkie, konkretne, skupione na najważniejszych dla państwa kwestiach, czyli utrzymaniu stabilności w finansach publicznych, co jest konieczne, by uniknąć kryzysu finansowego w Polsce. Konkretne, bo - jak policzyłem - wylicza 28 reform, o które ekonomiści dopominają się od pewnego czasu. Premier nie mówił ogólnie o reformach, tylko konkretnie, co będzie zrobione, z podaniem parametrów.

Uważam, że było to bardzo dobre wystąpienie męża stanu, który rozumie wyzwania. Jestem zdumiony, bo premier Tusk dzisiaj to zupełnie inny człowiek i polityk niż dwa miesiące temu. Transformacja z populisty nastawionego na tu i teraz w męża stanu, który dba o dobre jutro, jest niesamowita. Zupełnie nowy Tusk.

Reklama

Pozytywnie odnoszę się do propozycji związanych ze zmianami emerytalnymi. To są wszystko absolutnie konieczne decyzje. Wszystkie kraje Unii Europejskiej w sposób odpowiedzialny te decyzje podejmują, żeby uciec od kryzysu demograficznego, który - jeśli się tych spraw nie podejmie - rozwali finanse publiczne.

Ta decyzja jest spóźniona, bo miała być podjęta już cztery lata temu, ale lepiej późno niż wcale - dobrze, że zapadła. Mam nadzieję, że spotka się ze zrozumieniem społeczeństwa - żeby państwo nie zbankrutowało, musimy dłużej pracować.

Oceniam również pozytywnie zapowiadane zmiany w KRUS. Stopniowo i w przemyślany sposób dojdziemy do tego, że rolnictwo będzie taką samą częścią gospodarki - będzie miało te same obowiązki i przywileje jak inne dziedziny, i bardzo dobrze.

Mam nadzieję, że cała koalicja poprze te zmiany. Wiem, że niektórzy posłowie PSL będą mieli z tym problem, ale wtedy może będzie można liczyć na inne partie polityczne, które popierały tego typu zmiany w kampanii wyborczej. To również bardzo potrzebna zmiana i lepiej, że jest wprowadzana późno niż wcale.

Sprawy związane z obniżeniem deficytu i długu publicznego, jako jedyne w expose, oceniam jako niemożliwe do wykonania. Wszystkie inne plany są możliwe i przy woli politycznej trzeba je realizować. Ale nawet przy pakiecie reform, o których mówił premier, uważam, że deficyt i dług publiczny w Polsce nie będą się obniżać, nawet zgodnie z polską łagodniejszą definicją.

Idzie bardzo silne spowolnienie gospodarcze albo wręcz recesja i wtedy tych założeń nie da się zrealizować. To będzie wina dekoniunktury, a nie tego, że się nie przeprowadziło reform. Uważam, że dług publiczny i deficyt będzie wyższy niż zakładany, nawet jeśli wdroży się wszystkie zakładane reformy.

Rozumiem, że premier i minister finansów doszli do wniosku, że bez podwyżki podatków nie uda się ustabilizować finansów publicznych. No i wybierali takie podatki, które będą najmniej szkodziły wzrostowi gospodarczemu. I doszli do wniosku, że trzeba podnieść składkę rentową. Można dyskutować na ten temat. Z pewnością podnoszenie kosztów pracy jest bardzo szkodliwe dla wzrostu, dlatego lepiej podnosić podatki pośrednie, niż klin podatkowy.

Nie wiem, czy podnosiłbym w tej sytuacji podatki. Premier tak to przedstawił z trybuny sejmowej, że liczy, iż przedsiębiorcy ograniczą oszczędności, a nie zareagują w inny sposób. Zobaczymy jak będzie. Natomiast premier nic nie mówił o podatku VAT i składkach w OFE.

Jeśli chodzi o wydatki, pojawił się pierwszy polityk w Polsce, który zapowiedział wprowadzenie kryterium dochodowego, o co wielu ekonomistów dopomina się od lat - żeby świadczenia z budżetu nie trafiały do ludzi zamożnych. Myślę, że jest to krok w dobrą stronę. Jeśli się uda go wprowadzić, to będzie to sprawiedliwe rozłożenie ciężarów w społeczeństwie".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »