Rynek gazu: URE zatwierdził podwyżkę taryfy przesyłowej dla Gaz-Systemu na 2023 r.

Prezes URE zatwierdził podwyżkę taryfy przesyłowej dla Gaz-Systemu na 2023 rok - podał URE w komunikacie.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Nowe taryfy gazowe na 2023 r.

"Prezes URE zatwierdził taryfę przesyłową dla Gaz-System. Wprowadzenie w życie taryfy Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM na 2023 r. oznacza wzrost stawek w punktach wejścia o 30,3 proc. dla gazu wysokometanowego (grupa E) i wzrost o 30,9 proc. dla gazu zaazotowanego (podgrupa L) w stosunku do stawek obowiązujących w 2022 r. Stawki w punktach wyjścia wzrosną o 19,2 proc. dla gazu E i o 8,1 proc. dla gazu L" - napisano.  

Reklama

URE podaje, że zmiany stawek są pochodną m.in. realizowanych przez spółkę inwestycji strategicznych, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski, ponieważ zapewniają dywersyfikację kierunków i źródeł dostaw paliwa gazowego do Polski, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej

 Wśród wspomnianych inwestycji są:

- Gazociąg Polska-Dania (Baltic Pipe), który umożliwi dostawę gazu do Polski ze złóż zlokalizowanych na szelfie Norweskim,
- Gazociąg Polska-Litwa (GIPL), umożliwiający transport gazu z Litwy do Polski, Korytarz Północ-Południe, dzięki któremu będzie możliwy tranzyt nadwyżek paliw gazowych w kierunku południowym.

Rekordowe ceny gazu w pierwszym kwartale 2022 r.

Średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach UE wyniosła ponad 439,26 zł/MWh i była ponad 5 razy wyższa niż rok wcześniej.

Kontrakty zagraniczne wpływają na ceny paliw gazowych na polskim rynku hurtowym, a te następnie znajdują odzwierciedlenie w cenach gazu dla klientów końcowych w naszym kraju. O rosnących kosztach pozyskania gazu i związanym z tym wzrostem cen w taryfach dla odbiorców zarówno gazu zaazotowanego jak i wysokometanowego, pisaliśmy jeszcze w październiku ubiegłego roku.

Jak pokazują poniższe wykresy, na rynku hurtowym obserwujemy tendencję wzrostową cen gazu sprowadzanego z zagranicy. Cena za gaz za pierwszy kwartał 2022 r. jest ponad 5 raz wyższa od tej w analogicznym kwartale roku 2021.

GAZ ZIEMNY

1,97 0,00 -0,20% akt.: 25.04.2024, 00:23
  • Max 1,97
  • Min 1,96
  • Stopa zwrotu - 1T -
  • Stopa zwrotu - 1M -
  • Stopa zwrotu - 3M -
  • Stopa zwrotu - 6M -
  • Stopa zwrotu - 1R -
  • Stopa zwrotu - 2R -
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze







Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: URE | ceny gazu | Gaz-System S.A | rynek gazu | embargo na rosyjski gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »