Rynek jest nadal silny

Jesteśmy świadkami świetnych sesji w USA i Europie gdzie przebijane są ważne opory. Równie dobrze sytuacja wygląda na WIG, który rośnie już ponad 50% od dna. Indeks szerokiego rynku przebił szczyt z 4 listopada.

Jesteśmy świadkami świetnych sesji w USA i Europie gdzie przebijane są ważne opory. Równie dobrze sytuacja wygląda na WIG, który rośnie już ponad 50% od dna. Indeks szerokiego rynku przebił szczyt z 4 listopada.

Istotny opór jednak przed nami. Jest to sesja panicznej wyprzedaży na olbrzymim obrocie z dnia 10 października, która dodatkowo umiejscowiona jest w okolicach 23,6% zniesienia całej bessy (poziom około 31600).

Przed WIG20 jest nadal test oporu na poziomie 1900. W jego przełamaniu, które będzie trudne do zrealizowania bez walki, naszemu rynkowi będą pomagały konsolidacje budowane w lutym i marcu. Sytuacja poszczególnych spółek daje nadzieję na dalsze wzrosty, ale z każdym zdobywanym punktem przez indeks grono spółek, które może dotknąć korekta powiększa się.

Reklama

Słabsze spółki WIG20 to:

AGORA - przełamanie 16,40 może dać kolejny impuls wzrostowy, aczkolwiek w kwietniowym zachowaniu cen brakowało dynamiki i obrotu. CYFRPOLSAT - spółka w długoterminowym trendzie horyzontalnym. PBG nie może wyjść z trendu horyzontalnego, pomimo rosnących obrotów. PGNIG utworzył dość rozległą formację odwróconego RGR, ale kurs ma znaczne problemy z wyjściem powyżej linię szyi. TPSA - najsłabsza spółka indeksu, walczy o utrzymanie trendu horyzontalnego. Ewentualne przebicie 18zł może zapoczątkować spadki nawet do 10 zł. TVN nadal konsoliduje się na niskich poziomach. Do zmiany nastroju na optymistyczny niezbędne byłyby sesje, które wyniosą kurs powyżej 11zł na znacznym obrocie.

Spółki, przed którymi ważne testy oporów to:

BIOTON - nadzieję na dalsze wzrosty daje dość długa konsolidacja grudzień - marzec '08. Kurs konsoliduje się poniżej oporu, który wyznaczają dołki notowań lipiec - październik '08. Obrót potwierdza ruch w kierunku wspomnianej linii. Jej ewentualne przełamanie może wynieść kurs do kolejnego oporu 0,50zł. BZWBK - sytuacja podobna do wykresu Bre, jednakże wyjście z formacji konsolidacyjnej miało miejsce dopiero wczoraj. Mankamentem jest relatywnie niski obrót na wczorajszej sesji. CEZ - jedna z mocniejszych spółek na GPW. Wczoraj naruszyła 50% zniesienia całego spadku zapoczątkowanego w 2007 roku. GETIN - wykres dotarł do 5,5zł i niezbędna będzie większa aktywność inwestorów, aby trwałe przebić ten poziom. Podobnie GTC, gdzie do przełamania oporu konieczny będzie większy obrót. Dodatkowo poziom około 20,5 to dość istotne dno z czerwca 2006 roku. KGHM zbliża się do 38,2% zniesienia spadku będąc najsilniejszą spółką indeksu. Spadają jednak obroty. LOTOS "odpoczywa" po dużych wzrostach. Dzieje się to w okolicy linii trendu spadkowego poprowadzonej od szczytów z grudnia 2007. Wzrost PEKAO zbliża wykres do poziomu 140zł gdzie znajduje się zarówno lokalny szczyt z początku roku, jak i linia bessy poprowadzona od szczytu w 2007 roku.

Spółki w silnym trendzie wzrostowym i po przebiciu ważnych oporów:

ASSECOPOL - spółka wybiła się ponad konsolidację rozpoczętą w październiku ubiegłego roku. Ruch potwierdzony jest na obrocie, a najbliższy opór stanowią okolice 59 zł gdzie przebiega linia trendu spadkowego poprowadzona od początku bessy. BRE - jedna z najsilniejszych spółek. Zakładając, iż konsolidacja kursu była odwróconą głową z ramionami, potwierdzoną na obrocie, to minimalny zasięg tej formacji wyniesie około 175zł. CERSANIT - wykres spółki przebija trend spadkowy poprowadzony od października 2007. PKNORLEN - ostatni spadek można uznać za powrót do przełamanej wcześniej linii trendu spadkowego. Do kontynuacji wzrostów konieczne będzie przełamanie 30zł na dużym obrocie. Kurs PKOBP zbliżył wykres spółki do linii trendu spadkowego. POLIMEXMS - wykres przebił trend spadkowy od 2007 roku w poprzednim miesiącu, a ostatnie kilka sesji to efekt odbicia się od przełamanej linii.

Rośnie więc liczba spółek, które znajdują się blisko istotnych wsparć. Wskazuje to na ważność najbliższego oporu w okolicach 1900 pkt na WIG20.

Informacje, którymi interesuje się rynek:

- strata UBS w wysokości 1,98 mld CHF; powodem konieczność wyceny niepłynnych aktywów (Bloomberg),

- 10 banków może być zmuszonym do zwiększenia kapitału; sytuacja nie dotyczy AIG (Marketwatch),

- departamenty własnych transakcji (Proprietary trading) spadły o ponad połowę w stosunku do zeszłego roku (Financial News),

- według Prezydenta FEDu z Richmond recesja zakończy się w tym roku; Prezydent FEDu z Kansas uważa iż perspektywy nadal nie są pewne (Reuters).

Łukasz Wardyn, City Index Oddział w Polsce

City Index / o. w Polsce
Dowiedz się więcej na temat: szczyt | 50+ | sytuacja | WIG20 | WIG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »