Rynek rośnie jak " złoto"

Jak wynika z danych firmy doradczej IMS Health, wartość sprzedaży leków pochodzących z importu równoległego (mierzona w PLN na poziomie cen producenta netto) wzrosła w III kw. 2010 roku w porównaniu do III kw. 2009 roku o blisko 70 proc. i wyniosła 53,5 mln złotych.

Jak wynika z danych firmy doradczej IMS Health, wartość sprzedaży leków pochodzących z importu równoległego (mierzona w PLN na poziomie cen producenta netto) wzrosła w III kw. 2010 roku w porównaniu do III kw. 2009 roku o blisko 70 proc. i wyniosła 53,5 mln złotych.

2010 roku wzrosła też o około 5 proc. w porównaniu do II kwartału 2010 i osiągnęła blisko 1,1 proc.udziału w rynku. - Jak pokazują wyniki drugiego kwartału rynek importu równoległego systematycznie rośnie i osiąga rekordowe wyniki - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health. - To trzeci z kolei kwartał, w którym wartościowy udział importu równoległego przekracza 1 procent całego rynku aptecznego. W kolejnych miesiącach tendencja ta zostanie zapewne utrzymana, co oznacza, że w skali całego roku import równoległy może przekroczyć 1 procent rynku - dodaje Gawroński.

Reklama

Kolejny dobry kwartał

W lipcu zanotowano rekordową miesięczną sprzedaż leków z importu równoległego do aptek - 21,7 mln złotych, a udział wartościowy leków z importu równoległego w tym miesiącu przekroczył 1,4% wartości całego rynku sprzedaży do aptek - najwięcej w dotychczasowej historii tej formy sprzedaży leków w Polsce.

Ilościowo sprzedaż produktów z importu równoległego w III kw. 2010 wzrosła rdr o niemal 54% i wyniosła prawie 2,5 mln opakowań (0,64% całkowitej sprzedaży ilościowej hurtowni do aptek). Według danych IMS Health w III kw. 2010 roku 4 największych importerów równoległych (Blau Farma, Delfarma, Forfarm, InPharm) odpowiadało za ponad 90 proc. wartości rynku importu równoległego. Po trzech kwartałach 2010 roku wartość importu równoległego przekroczyła 156 mln złotych i jest o 37 mln złotych wyższa niż w całym 2009 roku.

Import równoległy to zjawisko znane od lat

Import równoległy to zjawisko w UE znane od lat. Polega na kupowaniu leków w krajach, gdzie są one z różnych względów - tańsze, a sprzedawaniu tam, gdzie są droższe, przez właściciela znaku towarowego lub patentu, na podstawie odpowiednich pozwoleń. W bogatych krajach import ten jest wspierany.

W Niemczech przepisy zobowiązują apteki do sprzedaży leków z importu równoległego. Muszą one stanowić minimum 15 proc. oferty.

Podstawowe fakty:

Od 2005 do sierpnia 2010 roku importerzy równolegli uzyskali łącznie już prawie 800 pozwoleń na import leków. Najwięcej pozwoleń na import równoległy do Polski wydano dla leków importowanych z Grecji (29%), Wielkiej Brytanii (13%), Francji i Czech (po 12%).

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: zloto | złoto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »