Ryszard Petru: Rozdajemy miliardy, których nie ma. Pieniądze nie powinny trafiać do najbardziej zamożnych

- Biednym rodzinom trzeba pomagać, ale tutaj rozdajemy 17 miliardów, których nie ma, a co roku będziemy wydawać 20 miliardów, których nie ma w budżecie. Ktoś musi za to zapłacić - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

- Biednym rodzinom trzeba pomagać, ale tutaj rozdajemy 17 miliardów, których nie ma, a co roku będziemy wydawać 20 miliardów, których nie ma w budżecie. Ktoś musi za to zapłacić - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Źródło: x-news

Polityk zaznaczył, że świadczenia w ramach programu "Rodzina 500 plus" powinny trafiać tylko do najbardziej potrzebujących, a nie do wszystkich.

- - - - -

13 lipca br. informowaliśmy: Państwo rozdało już prawie 5 miliardów złotych

W ramach programu 500+ do końca czerwca wypłacono środki o wartości "prawie" 5 mld zł - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W komunikacie dodano, że do 1 lipca wydano 2,23 mln decyzji z 2,62 mln złożonych wniosków, co oznacza, że 85 proc. wniosków zostało już rozpatrzonych.

Reklama

- Przeciętnie 47 proc. polskich dzieci, do 18. roku życia, jest objętych obecnie programem 500 plus - poinformowała w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jak dodała, po rozpatrzeniu wszystkich czekających jeszcze wniosków liczba ta "na pewno przekroczy 50 proc.".

- W całej Polsce świadczenie to otrzymuje ponad 3,2 mln dzieci. Stanowi to przeciętnie 47 proc. dzieci do 18. roku życia - mówiła minister.

Jak poinformowała, spośród ponad 2,6 mln złożonych wniosków - 2,2 mln zostało już rozpatrzonych i wydano decyzję, a 390 tys. wniosków oczekuje na rozpatrzenie.

Jak sprecyzowała Rafalska, największy odsetek przypada na województwa: świętokrzyskie i lubelskie - 56 proc., podlaskie - 54 proc., podkarpackie - 53 proc. oraz warmińsko-­mazurskie - 53 proc.

- W gminach miejskich ten wskaźnik wynosi 37 proc. dzieci, w wiejskich - 58 proc. dzieci i 51 proc. w miejsko-wiejskich gminach - dodała.

Minister poinformowała również, że do obsługi programu gminy zatrudniły dodatkowo 5,3 tys. osób, z czego 4,3 tys. na podstawie umowy o pracę. - Pozostałą część osób zatrudniono na umowy cywilno-prawne - powiedziała.

- Dzisiaj polskim rodzinom zaczyna się po prostu lepiej żyć - powiedziała w środę premier Beata Szydło, na konferencji prasowej podsumowującej pierwszy etap obowiązywania programu "Rodzina 500 plus".

Premier podkreśliła, że priorytetem PiS a potem rządu było wsparcie polskich rodzin tak, by "przywrócić polskim obywatelom godność życia". - Najważniejszą inwestycja, którą możemy zrealizować jako odpowiedzialni politycy jest inwestowanie w rodzinę, inwestowanie w dzieci. To jest przyszłość Polski. Przyszłością Polski jest polska rodzina żyjąca godnie, mająca odpowiednio na jej potrzeby wysokie dochody, mająca możliwość godnego i spokojnego, bezpiecznego wychowania swoich dzieci. To jest nasz cel i od tego celu nie odstąpimy - mówiła Szydło.

Szefowa rządu powiedziała, że jest bardzo dumna z programu "Rodzina 500 plus", bo już po krótkim czasie przynosi on konkretne efekty. - Dzisiaj polskim rodzinom zaczyna się po prostu lepiej żyć - podkreśliła premier.

Zwracając się do krytyków programu "Rodzina 500 plus", Szydło zachęcała, by pojechali i spotkali się rodzinami na prowincji, a także z tymi rodzinami z dużych miast, "które do tej pory nie miały wystarczających dochodów".

Program 500 plus, dzięki któremu wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach - również na pierwsze, wszedł w życie 1 kwietnia. Na złożenie pierwszego wniosku były trzy miesiące.

- Program 500 plus będzie mieć pozytywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego w Polsce, dzięki niemu PKB wzrośnie o 0,5 pkt proc. - poinformował w środę podczas konferencji prasowej minister finansów Paweł Szałamacha.

- Szacowaliśmy, że ten impuls popytowy przyniesie w bieżącym roku 0,5 pkt proc. we wzroście PKB. Oczywiście ostateczne dane będziemy znali na początku przyszłego roku, bo PKB czy zjawiska gospodarcze składają się z wielu czynników. Zarówno odchylenia w górę następują, jak i w dół - powiedział. Dodał, że np. wszyscy zastanawiają się, jak wpłynie na polską gospodarkę Brexit.

- Sądzimy, że ekspozycja polskiej gospodarki na to, co się dzieje w Wielkiej Brytanii jest względnie niewielka i ten wpływ będzie raczej niezauważalny; statystycy powiedzieliby - niewielki albo zaniedbywalny - wyjaśnił.

Według Szałamachy, w programie 500 plus dobrze zazębia się kilka aspektów: prorodzinny, prospołeczny, demograficzny i wzmacniający wzrost gospodarczy. "Aczkolwiek wszyscy jesteśmy tego świadomi, cały rząd jest tego świadomy, że ten program jest bardzo dużym wyzwaniem dla nas wszystkich (...). Ta pierwsza część organizacyjna już została w zasadzie zrealizowana, ale także jest oczywiście kwestia, za którą mi przyszło odpowiadać, czyli możliwości finansowania w przyszłych latach" - zastrzegł szef MF.

Zapewnił jednocześnie, że tu "jesteśmy na dobrej, stabilnej drodze do tego, żeby 500 plus był częścią stałą polskiego życia w następnych latach".

Minister poinformował jednocześnie, że za tydzień rząd zajmie się bardzo długo oczekiwanym projektem ustawy regulującej hazard. - To będzie zmiana całkowita filozofii, którą zastaliśmy po naszych poprzednikach, czyli zakazania hazardu w postaci automatów. Ten zakaz był nieefektywny i nieskuteczny, przynosił negatywne konsekwencje. Zmieniamy tę filozofię, będzie to oferowane w sposób legalny przez Totalizator Sportowy, spółkę skarbu państwa - poinformował.

Wskazał, że z tego typu gier oraz uregulowania hazardu w internecie, resort finansów spodziewa się uzyskać 1,5 mld zł rocznie. - I to jest kolejna kwota, która wpłynie na to, że w przyszłych latach będziemy mogli bez obaw kontynuować ten program. Jak wiemy, demografowie to potwierdzą, tego typu programy, żeby zaczęły wywierać konsekwentny, długotrwały wpływ na postawy ludzi, muszą się zakorzenić (...) w świadomości - dodał.

- - - -

Morawiecki: Program 500+ jest inwestycją w przyszłość Polski, ok. 20 mld złotych to niewygórowany koszt

Program 500+ jest inwestycją w przyszłość Polski, ta inwestycja zwróci się i dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że warto ją finansować, około 20 mld złotych to niewygórowany koszt - oświadczył wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

"Jeśli moje słowa na ten temat zostały inaczej zinterpretowane, to jest to całkowicie błędna i nieprawdziwa interpretacja" - podkreślił wicepremier..

"Gazeta Wyborcza" przedstawiła relację z poniedziałkowego spotkania wicepremiera Mateusza Morawieckiego z sympatykami i członkami PiS w Bydgoszczy. "(...) Państwu bardziej niż konsumpcja potrzebne są inwestycje i oszczędności. A przypominam, że 500 plus jest na kredyt. Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 mld zł, bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów" - cytuje ministra "GW".

W odpowiedzi na pytanie w tej sprawie, Morawiecki przekazał komentarz "do zamieszczonych w mediach interpretacji" jego słów, wypowiedzianych podczas spotkania w Bydgoszczy.

- Kryzys demograficzny, któremu musimy stawić czoła, jest na tyle poważnym problemem, że do jego rozwiązania potrzebne są nadzwyczajne środki. Ok. 20 mld złotych to nie jest wygórowany koszt. Program 500+ jest inwestycją w przyszłość Polski. Ta inwestycja zwróci się i dlatego nie mieliśmy wątpliwości, że warto ją finansować. Są rzeczy ważne i ważniejsze. 500+ to program najważniejszy, o fundamentalnym znaczeniu dla poprawy jakości życia polskich rodzin. Do tej pory to rodzice brali kredyty konsumpcyjne, żeby finansować wyprawki swoim dzieciom. Teraz państwo inwestuje publiczne pieniądze w dzieci. Istotne jest też przekonywanie Polaków o konieczności budowania swoich prywatnych oszczędności, również z myślą o przyszłej emeryturze. Ma temu służyć m.in. Program Budowy Kapitału, który ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe Polaków - podkreślił wicepremier.

O sprawę pytany był także we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak powiedział, program "Rodzina 500 plus" przyczyni się do wzrostu gospodarczego, będzie to potężne koło zamachowe dla polskiej gospodarki.

Rzecznik rządu zapewnił, że słowa wicepremiera zna tylko z "doniesień medialnych". Przekonywał zarazem, że według "twardych danych ekonomicznych" program "Rodzina 500 Plus" przyczyni się do wzrostu polskiej gospodarki, co przyznają np. Komisja Europejska i inne międzynarodowe instytucje.

- Program Rodzina 500 plus przyczyni się do wzrostu gospodarczego i będzie to potężne koło zamachowe dla polskiej gospodarki, zresztą już jest, Polacy z tego korzystają - mówił Bochenek. - Polacy są zadowoleni, że taki kompleksowy program prorodzinny wreszcie udało się wprowadzić w naszym kraju, na pewno jest pomocny w wychowywaniu dzieci - dodał.

Dowiedz się więcej na temat: miliardy | Ryszard Petru | 500 zł na dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »