Rząd o ratowaniu kopalń. Wsparcie dla PGG będzie przedłużone?

Rząd ma zająć się na wtorkowym posiedzeniu projektem noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Chodzi m.in. o zawieszenie (i docelowe umorzenie) ponad 818 mln zł zobowiązań Polskiej Grupy Górniczej wobec ZUS oraz 1 mld zł pożyczki z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Termin zawieszenia spłaty zobowiązań Polskiej Grupy Górniczej z tytułu niezapłaconych składek ZUS i pożyczki z PFR ma być przesunięty do końca 2025 r. - zakłada projekt noweli ustawy górniczej, którą we wtorek ma zająć się rząd. Spółki węglowe objęte wsparciem mają też być zwolnione z zaliczek na CIT.

Zgodnie z opublikowanym porządkiem obrad Rady Ministrów, rząd na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć projektem noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Zawieszenie (i docelowe umorzenie) ponad 818 mln zł zobowiązań Polskiej Grupy Górniczej wobec ZUS oraz 1 mld zł pożyczki z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) umożliwiła poprzednia nowelizacja ustawy górniczej, która weszła w życie w lutym 2022 r. Spłatę tych zobowiązań zawieszono do momentu decyzji Komisji Europejskiej w sprawie notyfikacji polskiego programu dla górnictwa, jednak nie dłużej niż do końca 2023 roku. KE dotąd nie notyfikowała programu górniczego, stąd propozycja wydłużenia terminu zawieszenia spłaty do końca 2025 roku.

Reklama

Umorzenie zobowiązań PGG - potrzebna zgoda Brukseli

Przyszłe umorzenie tych zobowiązań - zgodnie z obowiązującą ustawą - będzie możliwe po wydaniu przez Komisję Europejską decyzji stwierdzającej, że jest to zgodne z unijnym rynkiem wewnętrznym.

Inna zawarta w planowanym projekcie nowelizacji propozycja dotyczy zwolnienia podmiotów objętych Nowym Systemem Wsparcia (oprócz PGG chodzi także o spółki Tauron Wydobycie oraz Węglokoks Kraj) z obowiązku wpłaty do Urzędu Skarbowego zaliczek na podatek od dochodów osób prawnych (CIT). Uregulowanie należnego podatku miałoby nastąpić do końca trzeciego miesiąca następnego roku, bez wcześniejszych zaliczek.

"Z uwagi na sezonowość generowania przychodów przez spółki (wyższa sprzedaż w okresie jesienno-zimowym), a co za tym idzie +sezonowość+ zysku do opodatkowania, proponuje się zwolnić podmioty objęte Nowym Systemem Wsparcia z obowiązku wpłaty do Urzędu Skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (tzw. CIT), co pozwoli zachować płynność finansową przez te spółki" - wyjaśniał resort aktywów państwowych, który jest autorem proponowanych zmian.

Przedstawiciele MAP wskazują, iż agresja Rosji na Ukrainę oraz kryzys energetyczny w Unii Europejskiej spowodowały, że w 2022 r. doszło do znaczących wzrostów cen węgla kamiennego na rynku światowym oraz wzrostu zapotrzebowania na węgiel kamienny.

"Wydarzenia te były konsekwencją wprowadzenia embarga na węgiel rosyjski i drastycznych wzrostów cen gazu. Skutki wyżej wymienionych negatywnych zjawisk odczuwane są do chwili obecnej w całej gospodarce, w tym również w sektorze górnictwa węgla kamiennego" - napisano w uzasadnieniu.

Przyczyna problemów górnictwa - wojna i kryzys energetyczny

W komunikacie przypomniano, że wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny sprawiły, iż Ministerstwo Aktywów Państwowych rozpoczęło prace nad przygotowywaniem aktualizacji wniosku notyfikacyjnego Nowego Systemu Wsparcia dla sektora górnictwa węgla kamiennego. Budżetowe wsparcie dla górnictwa było jednym z elementów podpisanej w maju 2021 r. Umowy Społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 roku.

"W konsekwencji przedłużający się proces notyfikacyjny Nowego Systemu Wsparcia prowadzi do konieczności zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego m.in. w zakresie wydłużenia terminu zawieszenia spłat przez Polską Grupę Górniczą SA zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju do 31 grudnia 2025 roku" - wyjaśniono.

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która weszła w życie 3 lutego 2022 roku, ustanowiła wart ponad 28,8 mld zł system publicznego wsparcia dla tego sektora na kolejne 10 lat. Największym beneficjentem pomocy ma być Polska Grupa Górnicza. Na realizację założeń ustawy budżet państwa przeznacza - zgodnie z ustawą - w latach 2022-2031 kwotę 28,82 mld zł. Wdrożenie proponowanych w ustawie rozwiązań wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | PFR | PGG | węgiel kamienny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »