Rząd odmawia publikacji ustaw podpisanych przez prezydenta

Ustawy zdrowotne podpisane w listopadzie przez prezydenta nie zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw - dowiedziała się GP. To oznacza, że ustawa o rzeczniku praw pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia i konsultantach, które miały zacząć obowiązywać od początku tego roku, nie wejdą w życie.

Ustawy zdrowotne podpisane w listopadzie przez prezydenta nie zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw - dowiedziała się GP. To oznacza, że ustawa o rzeczniku praw pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia i konsultantach, które miały zacząć obowiązywać od początku tego roku, nie wejdą w życie.

Jak wynika z wyjaśnień uzyskanych w Kancelarii Premiera, ustawy nie mogą być opublikowane, bo prezydent zawetował tzw. ustawę wprowadzającą, która określała daty wejścia w życie także pozostałych z tzw. pakietu zdrowotnego.

W praktyce oznacza to fiasko reformy systemu ochrony zdrowia według pomysłu Platformy Obywatelskiej. Jednak zdaniem ekspertów decyzja podjęta w Kancelarii Premiera może być bezprawna. Prawnicy podkreślają, że ustawy uchwalone w prawidłowy sposób muszą być publikowane w Dzienniku Ustaw.

Bezużyteczne prawo

Reklama

Trzy z sześciu ustaw z pakietu zdrowotnego prezydent podpisał 26 listopada. Ustawa o akredytacji i ustawa o konsultantach została przesłana do Kancelarii Premiera dwa dni później, natomiast ustawa o prawach pacjenta - 1 grudnia. Mimo to w Kancelarii Premiera podjęto decyzję o ich niepublikowaniu w Dzienniku Ustaw. - Jednocześnie do Ministerstwa Zdrowia zostało skierowane pismo o przygotowanie nowych rozwiązań prawnych w zakresie ustaw, które nie mogą być opublikowane - mówi Hanka Babińska, zastępca dyrektora Departamentu Rady Ministrów.

Wczoraj sprawa ta była omawiana w resorcie zdrowia.

- Analizujemy możliwe rozwiązania. Zależy nam, aby przepisy trzech podpisanych ustaw weszły w życie. W ciągu dwóch tygodni ogłosimy decyzję, czy zostaną one odpowiednio znowelizowane, czy też przygotujemy całkiem nową ustawę wprowadzającą - zapewnia Jakub Gołąb, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. To oznacza, że do tego czasu podpisane ustawy pozostają martwym prawem.

Kontrowersyjna decyzja

Decyzja o niepublikowaniu w Dzienniku Ustaw aktów, które zostały uchwalone przez Sejm, a następnie zyskały też akceptację prezydenta, dla większości prawników jest kontrowersyjna. - Nie ma żadnych przesłanek do niepublikowania w Dzienniku Ustaw aktu, który przeszedł całą drogę legislacyjną i został uchwalony w prawidłowy sposób. Brak w ustawie daty wejścia jej w życie również nie stanowi podstawy do zaniechania jej publikacji - uważa Leszek Koziorowski, wspólnik w Kancelarii Prawnej Gessel.

Dlaczego brak publikacji ustaw zdrowotnych podpisanych przez prezydenta to przede wszystkim zła informacja dla pacjentów ? Czy niepublikowane ustawy będą nowelizowane - czy zostanie przygotowana nowa ustawa wprowadzająca ?

Więcej: Gazeta Prawna 8.01.2009 (5) - str.8

Dominika Sikora

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | rząd | prezydent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »