Reklama

Rząd tworzy listę zadłużonych wobec dostawców prądu i gazu

Rząd Pedra Passosa Coelho przygotowuje "czarną listę" podmiotów zalegających z opłatą za korzystanie z energii elektrycznej oraz gazu. Znajdą się na niej zarówno klienci indywidualni, jak i firmy.

Na liście, która zostanie zamieszczona w internecie, znajdą się dłużnicy zalegający z płatnościami przekraczającymi 75 euro. Jej opublikowania należy się spodziewać w czwartym kwartale tego roku.

Jak dowiedziały się portugalskie media, szczegóły "czarnej listy" opracowywane są przez ekspertów Ministerstwa Gospodarki w Lizbonie. Jej tworzenie potwierdził również Jorge Morgado, przewodniczący Stowarzyszenia Ochrony Konsumentów (DECO).

"Nadal nie przedstawiono nam pełnej wersji tego dokumentu. Boimy się jednak, że zamiast rozwiązywać sytuację, będzie on utrudniać dialog pomiędzy zadłużonymi klientami a dostawcami prądu i gazu. Dodatkowo, istnieje poważna obawa, że na listę wciągani będą odbiorcy indywidualni oraz przedsiębiorstwa przez pomyłkę. Błędy w wyliczaniu rachunków za dostawę energii są bowiem w Portugalii dosyć powszechne" - stwierdził Jorge Morgado.

Reklama

Według przedstawicieli organizacji społecznych, w 2012 r. drastycznie zwiększyła się liczba wniosków gospodarstw domowych o pomoc w pokryciu opłat za energię elektryczną i gaz. "Tylko od stycznia do kwietnia br. otrzymaliśmy prawie 200 tego typu próśb" - ujawnił przewodniczący DECO.

Szybko rosnącą liczbę wniosków o pomoc w spłacie długu za elektryczność i gaz odnotował również Eguenio Fonseca, prezes portugalskiej Caritas. - W tym roku z apelem o wsparcie zgłosiło się do nas już kilkaset gospodarstw domowych. Jeszcze dwa lata temu wnioski o pomoc w pokryciu rachunków za prąd i gaz należały u nas do rzadkości - powiedział Fonseca.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »