Rząd USA ogłosił nowe sankcje i zakazał importu złota z Rosji

USA prowadzają kolejne sankcje wobec Rosji. Amerykański resort finansów ogłosił zakaz importu złota oraz wprowadził sankcje wobec 70 podmiotów i 29 osób związanych z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Nowe sankcje są efektem porozumienia państw G7.

USA prowadzają kolejne sankcje wobec Rosji. Amerykański resort finansów ogłosił zakaz importu złota oraz wprowadził sankcje wobec 70 podmiotów i 29 osób związanych z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym. Nowe sankcje są efektem porozumienia państw G7.


Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

USA uderzają w rosyjski rynek złota

Nowe sankcje dodatkowo "odetną dostęp Federacji Rosyjskiej do technologii kluczowych dla jej wojska" i "zdegradują zdolności Putina oraz dodatkowo przeszkodzą w jego wojnie przeciwko Ukrainie" - zaznaczyła w komunikacie ministerstwa jego szefowa Janet Yellen. Dodała, że prowadząca wojnę Rosja już wcześniej zmagała się z plagą słabego morale, złamanych łańcuchów dostaw i błędów logistycznych.

Reklama

W ramach ogłoszonych we wtorek działań USA zakazały wraz z innymi państwami G7 importu rosyjskiego złota, a także wpisały na listę sankcji kolejnych 70 podmiotów i 29 osób, głównie z sektora zbrojeniowego i lotniczego.

Większość z objętych restrykcjami spółek to podmioty związane z państwowym konglomeratem technologicznym Rostec, w tym Zjednoczona Korporacja Lotnicza (OAK), do której należą m.in. zakłady Tupolew i Iljuszyn.

Kolejne firmy na czarnej liście

Wśród objętych ograniczeniami podmiotów znalazł się tez producent ciężarówek KAMAZ. Wiele z tych firm już wcześniej zostało objętych sankcjami; wtorkowe działanie rozszerza je na kolejne zależne od nich spółki.

Dodatkowo resort ogłosił sankcje na trzy osoby i jedną firmę będące częścią operacji Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w celu obejścia sankcji i importu zachodniej elektroniki.

Restrykcje nałożono również na organizację "weteranów Donbasu" prowadzących rekrutację żołnierzy na front, kolejnych członków władz donbaskich "republik ludowych" oraz związaną z rosyjskimi służbami prywatną firmę wojskową RSB-Group.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

ZŁOTO

2 670,66 +29,66 1,12% akt.: 02.01.2025, 19:14
  • Max 2 674,11
  • Min 2 636,11
  • Stopa zwrotu - 1T 0,22%
  • Stopa zwrotu - 1M -1,29%
  • Stopa zwrotu - 3M -0,64%
  • Stopa zwrotu - 6M 12,94%
  • Stopa zwrotu - 1R 27,34%
  • Stopa zwrotu - 2R 44,22%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Grupa G7 ostrożna

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ostrożnie zareagował w niedzielę na plany członków G7 dotyczące zakazu importu rosyjskiego złota. Michel oświadczył, że potrzebuje też "większej pewności" przed poparciem amerykańskiej inicjatywy w sprawie ograniczenia cen rosyjskiej ropy - informuje Reuters.

Od niedzieli do wtorku w niemieckim Elmau trwa szczyt przywódców G7, który miał "pokazać jednolitą odpowiedź" krajów Zachodu na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Szef Rady Europejskiej ostrożnie odniósł się do planu Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Kanady mówiącego o zakazie importu rosyjskiego złota. "Jeśli chodzi o złoto, jesteśmy gotowi wgłębić się w szczegóły i sprawdzić, czy możliwe jest takie ukierunkowanie działań, by uderzyłyby one w gospodarkę rosyjską, a nie w nas samych" - wyjaśnił Michel.

UE, która z końcem bieżącego roku planuje wprowadzić zakaz importu rosyjskiej ropy, ma też zastrzeżenia do propozycji USA dotyczącej wprowadzenia pułapu cenowego na rosyjską ropę. Amerykanie uzasadniają to koniecznością "ograniczenia dochodów Moskwy ze sprzedaży energii".

Jak stwierdził Michel, w tej kwestii "jest ostrożny i przezorny", ale jest gotów przedyskutować szczegóły propozycji USA. "Jesteśmy gotowi na podjęcie decyzji wspólnie z naszymi partnerami, ale chcemy mieć pewność, że nasza decyzja będzie mieć negatywny wpływ na Rosję i nie przyniesie nam samym negatywnych skutków" - podkreślił Michel.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »