Są nowi wiceministrowie aktywów państwowych. Co o nich wiemy?

Premier Donald Tusk powołał Roberta Kropiwnickiego, Zbigniewa Ziejewskiego, Marcina Kulaska oraz Jacka Bartmińskiego na wiceministrów w Ministerstwie Aktywów Państwowych – poinformował resort. Kim są nowi najbliżsi współpracownicy szefa tego ministerstwa, Borysa Budki?

Robert Kropiwnicki, Zbigniew Ziejewski oraz Marcin Kulasek zostali powołani przez premiera Donalda Tuska na sekretarzy stanu, a Jacek Bartmiński na podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych - wynika z piątkowych wpisów resortu aktywów na platformie X (dawny Twitter). Akty powołania wręczył im minister aktywów państwowych Borys Budka - zaznaczył resort.

Robert Kropiwnicki to poseł Koalicji Obywatelskiej z Dolnego Śląska. Jak przypomina legnicki portal lca.pl (to właśnie w Legnicy urodził się nowy wiceminister), w Sejmie zasiada on już piątą kadencję. Był posłem na Sejm VI, VII, VIII, IX kadencji - i dostał się również do Sejmu X kadencji. Robert Kropiwnicki ukończył dzienne studia doktoranckie na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2006 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych. Pracował w wielu komisjach sejmowych, pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Miesiąc temu legnicki parlamentarzysta został członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

Reklama

Zbigniew Ziejewski, absolwent studiów rolniczych i doświadczony samorządowiec, to z kolei poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tuż po wyborach był typowany do objęcia teki ministra rolnictwa. Ostatecznie będzie pomagał Borysowi Budce w MAP. W parlamencie zasiada drugą kadencję - wcześniej dostał się do Sejmu IX kadencji.

Marcin Kulasek należy do Nowej Lewicy i jest sekretarzem generalnym tego ugrupowania. To również jego druga kadencja w Sejmie - dostał się do izby niższej parlamentu już w 2019 r. Z wykształcenia jest technologiem żywności; ukończył też studia podyplomowe z zakresu zarządzania funduszami unijnymi. W Sejmie IX kadencji był członkiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także przewodniczącym Podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego.

Jacek Bartmiński startował do Sejmu z list Trzeciej Drogi. To prawnik, praktyk nadzoru właścicielskiego - brał udział m.in. w restrukturyzacji PLL LOT. Pracował m.in. w Ministerstwie Finansów (jako doradca ministra) oraz Ministerstwie Gospodarki (jako dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych) i Najwyższej Izbie Kontroli (wicedyrektor Departamentu Gospodarki, Skarbu Państwa i Prywatyzacji).

Ministerstwo Aktywów Państwowych nadzoruje kluczowe dla państwa spółki

Ministerstwo Aktywów Państwowych powstało w 2019 r. jako odpowiednik kompetencyjny zlikwidowanego Ministerstwa Skarbu Państwa i częściowo Ministerstwa Energii. Przez cztery lata rządził w nim niepodzielnie Jacek Sasin - przez dłuższy czas także w randze wicepremiera w rządzie Mateusza Morawieckiego. 

Minister aktywów państwowych ma pod swoją pieczą państwowe koncerny paliwowe i energetyczne (PGE, Tauron, Enea), spółki surowcowe (PGG) i z sektora zbrojeniowego (PGZ), a także m.in. państwowego ubezpieczyciela PZU czy operatora warszawskiej giełdy, spółkę GPW.

MAP pod kierownictwem Borysa Budki będzie musiało zapewne szczegółowo przyjrzeć się kwestii projektu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Na razie Borys Budka zapowiedział, że wszelkie decyzje zapadną po audycie spółek (PGE, Energa z grupy Orlen, Enea i Tauron - red.), których aktywa miałyby trafić do NABE. Należy się również spodziewać zmian kadrowych w spółkach pozostających pod kontrolą resortu.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »