Borys Budka
Poniedziałek, 21 października 2024 (15:46)
Aktualizacja Poniedziałek, 21 października 2024 (15:47)
Borys Budka, urodzony 11 marca 1978 roku w Czeladzi, jest polskim politykiem i prawnikiem, który odegrał znaczącą rolę na polskiej scenie politycznej jako lider Platformy Obywatelskiej oraz minister sprawiedliwości. Jego kariera łączy w sobie prawo, zarządzanie i politykę, co uczyniło go jednym z najbardziej wpływowych polityków w Polsce.
Borys Budka - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Polska
Wczesne życie i edukacja
Borys Budka ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie zdobył tytuł magistra prawa. Odbył aplikację radcowską i w 2007 roku rozpoczął pracę jako radca prawny.
Następnie kontynuował edukację, uzyskując doktorat z nauk ekonomicznych na Akademii Ekonomicznej w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach).
Jego praca naukowa skupiała się na prawie pracy i zarządzaniu, co później znalazło odzwierciedlenie w jego karierze zawodowej i politycznej. Po ukończeniu studiów, Budka pracował jako wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, w Katedrze Prawa na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń , gdzie nauczał prawa pracy i prawa gospodarczego.
Jego wiedza prawnicza i umiejętności dydaktyczne szybko zyskały uznanie w środowisku akademickim.
Początki kariery politycznej
Borys Budka rozpoczął swoją karierę polityczną w 2002 roku, kiedy został radnym miasta Zabrze. Początkowo zaangażowany był działalność Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, razem z wieloma działaczami tego ugrupowania przystąpił do Platformy Obywatelskiej po utworzeniu tej partii.
Do Rady Miasta Zabrza był wybierany na trzy kadencje, w tym czasie pełnił między innymi funkcję jej wiceprzewodniczącego oraz przewodniczącego. Jego zaangażowanie i skuteczność w pracy samorządowej zwróciły uwagę na jego potencjał polityczny.
W 2011 roku został wybrany na posła na Sejm z ramienia Platformy Obywatelskiej.
Minister Sprawiedliwości
W maju 2015 roku, w rządzie Ewy Kopacz, Borys Budka objął stanowisko ministra sprawiedliwości. Jego kadencja trwała do listopada 2015 roku. Jako minister, Budka skupił się na reformach systemu sprawiedliwości, w tym na usprawnieniu pracy sądów i poprawie efektywności wymiaru sprawiedliwości. Chociaż jego czas na tym stanowisku był stosunkowo krótki, zdołał zainicjować kilka ważnych reform.
W 2016 roku polityk został wybrany na wiceprzewodniczącego PO. Był mocno zaangażowany w spór praworządność i przestrzeganie konstytucji z rządem Prawa i Sprawiedliwości, uczyniło go to nieformalnym liderem opozycji w sejmie. W styczniu 2020 roku Borys Budka został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, największej partii opozycyjnej w Polsce.
Jego wybór był wynikiem wewnętrznych wyborów partyjnych, w których zyskał szerokie poparcie członków partii. Zastąpił na tym stanowisku Grzegorza Schetynę Pod jego przywództwem Platforma Obywatelska starała się odzyskać poparcie wyborców i umocnić swoją pozycję na polskiej scenie politycznej.
Doprowadził do zmiany kandydata PO na Prezydenta RP. Rafał Trzaskowski zastąpił w tej roli Małgorzatę Kidawę-Błońską, ze względu na zmianę terminu wyborów z powodu pandemii COVID-19 oraz słabe sondaże tej drugiej.
3 lipca 2021 podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego partii, umożliwiając objęcie funkcji p.o. przewodniczącego przez Donalda Tuska. W tym samym dniu został wybrany na wiceprzewodniczącego PO, zaś 22 lipca 2021 objął funkcję przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, zastępując Cezarego Tomczyka.
W 2023 został wybrany w wyborach do Sejmu z wynikiem 101 258 głosów. 12 grudnia 2023 Sejm X kadencji wybrał go na urząd ministra aktywów państwowych w koalicyjnym rządzie Donalda Tuska.
Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2024 otrzymał pierwsze miejsce na liście KO w okręgu śląskim, w związku z czym złożył rezygnację z pełnienia funkcji rządowej. Ze stanowiska ministra został odwołany 13 maja 2024. W wyniku głosowania w czerwcu 2024 uzyskał mandat europosła, zdobywając 334 842 głosy.
Kluczowe inicjatywy i działania
- Reforma sądownictwa: Budka jako przewodniczący partii opozycyjnej aktywnie sprzeciwiał się reformom sądownictwa wprowadzonym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, które jego zdaniem zagrażały niezależności wymiaru sprawiedliwości.
- Prawa obywatelskie: Budka koncentrował się na obronie praw obywatelskich i wolności demokratycznych, podkreślając znaczenie konstytucji i rządów prawa.
- Opozycja konstruktywna: pod jego przewodnictwem, Platforma Obywatelska starała się nie tylko krytykować rząd, ale również proponować konkretne rozwiązania i alternatywne projekty ustaw, które miały na celu poprawę sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce.
Podczas swojej kariery, Borys Budka stawiał czoła licznym wyzwaniom i krytyce, zarówno ze strony przeciwników politycznych, jak i wewnątrz własnej partii.
Jego przywództwo było testowane przez trudne wybory parlamentarne i prezydenckie, a także przez konieczność utrzymania jedności w Platformie Obywatelskiej w obliczu rosnącej konkurencji politycznej Polski 2050 Szymona Hołowni.
Życie prywatne
Borys Budka jest znany z zamiłowania do sportu, zwłaszcza biegania i narciarstwa. Jest żonaty z Katarzyną Kuczyńską-Budką, z którą ma córkę Lenę, mieszkają w Gliwicach. Mimo intensywnej kariery politycznej, stara się zachować równowagę między życiem zawodowym a rodzinnym.
Temat Borys Budka znajdziesz również w serwisie:
Borys Budka - Wiadomości
-
Borys Budka z ważną funkcją w Parlamencie Europejskim. "Wybrany przez aklamację"
Wtorek, 23 lipca (13:17)Europoseł Borys Budka (PO) został we wtorek wybrany przez aklamację na przewodniczącego komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego. W latach 2014-2019 tą... -
Dom, dwa mieszkania, samochód. Jaki majątek ma Borys Budka?
Niedziela, 9 czerwca (21:54)Około 120 tysięcy zł oszczędności zgromadził Borys Budka, który zgodnie ze wstępnymi wynikami wyborów rozpocznie już wkrótce karierę w Parlamencie Europejskim. Były szef resortu aktywów... -
Byli ministrowie walczyli o karierę w Brukseli. Poznali wyniki
Niedziela, 9 czerwca (21:24)Borys Budka i Krzysztof Hetman, byli ministrowie w rządzie Donalda Tuska uzyskali mandat do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu exit poll pracowni Ipsos. Wyborców przekonali... -
Jest nowy minister aktywów państwowych. Kim jest Jakub Jaworowski?
Piątek, 10 maja (09:42)Podczas konferencji prasowej poświęconej rekonstrukcji rządu premier Donald Tusk przedstawił nowego ministra aktywów państwowych. To Jakub Jaworowski, który zastąpi na tym stanowisku... -
Rekonstrukcja rządu już w piątek. Donald Tusk szuka "inkwizytora"
Wtorek, 7 maja (15:40)W piątek 10 maja ma dojść do zmian w rządzie. Z posadami w Radzie Ministrów żegnają się m.in. szefowie resortów kluczowych z punktu widzenia gospodarki - minister aktywów państwowych... -
Borys Budka miał sprzątać po PiS w spółkach. Nici z "błyskawicznego" audytu
Sobota, 4 maja (12:47)Minister aktywów państwowych Borys Budka jako jedno ze swoich priorytetowych zadań wymieniał rozliczenie okresu rządów PiS w spółkach Skarbu Państwa i uporządkowanie sytuacji w firmach... -
Minister Budka o starcie w wyborach do PE. "Premierowi się nie odmawia"
Czwartek, 25 kwietnia (10:10)Premier zaprosił mnie i zapytał, czy podejmę się tego wyzwania i oczywiście premierowi się nie odmawia - tak minister aktywów państwowych Borys Budka tłumaczył na antenie Radia Zet swoją... -
Ceny prądu budzą niepokój. Borys Budka o "nadmiernym wsparciu odbiorców"
Poniedziałek, 22 kwietnia (16:00)Zmiany cen prądu w II połowie roku i związane z tym wsparcie dla odbiorców (ceny maksymalne i np. bony energetyczne) "rodzą ryzyko nadmiernego wsparcia odbiorców kosztem przedsiębiorstw...