Sanatorium tylko dla nielicznych? Szykują się podwyżki, seniorów nie stać na turnus

Dostęp do sanatoriów w Polsce okazuje się coraz większym problemem. Seniorzy narzekają zwłaszcza na coraz dłuższe kolejki w oczekiwaniu na turnus. Coraz więcej osób nie stać także na pobyt leczniczy czy rehabilitacyjny w uzdrowisku, a okazuje się, że od 2024 roku ceny mogą pójść w górę jeszcze mocniej.

72 proc. seniorów źle lub bardzo źle ocenia dostęp do sanatoriów w Polsce - wynika z ankiety "Jesień życia w Polsce" przeprowadzonej przez "Fakt". Polacy nie są zadowoleni z długich terminów oczekiwania na turnus rehabilitacyjny w placówkach leczniczych i uzdrowiskowych, a także narzekają na wysokie koszty pobytu. Ceny za sanatorium mogą jednak wkrótce pójść jeszcze mocniej w górę. 

Kolejki w sanatoriach cały czas rosną

W ostatnim czasie wielu emerytów musiało odłożyć w czasie swój pobyt w sanatorium. Wszystko z powodu dużych kolejek i długiego oczekiwania na wolny termin. I choć z danych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wynika, że kolejki się skróciły, to nie widać tego w ośrodkach uzdrowiskowych. Seniorzy mówią, że na turnus trzeba czekać nawet rok.

Reklama

Z badania wynika, że 38 proc. Polaków zdecydowanie źle ocenia dostęp do rehabilitacji i leczenia uzdrowiskowego, a 34,5 proc. - źle. Dobrze opiekę medyczną w tym obszarze ocenia zaledwie 6,5 proc.  

Turnus w sanatorium drogi. Coraz częściej seniorów nie stać na wyjazd

Kolejnym problemem są wysokie opłaty za pobyt w sanatorium - na to też skarżą się Polacy. 92 proc. ankietowanych w ciągu ostatnich trzech lat w ogóle nie wyjechało na leczenie. Seniorzy narzekają, że muszą zaciskać pasa z powodu utrzymującej się na wysokim poziomie inflacji. 

Obecne ceny różnią się w zależności od rodzaju pokoju oraz sezonu zakwaterowania:   

  • Miejsce w pokoju wieloosobowym bez tzw. pełnego węzła higieniczno-sanitarnego w sezonie od 1 maja do 30 września wynosi 11,90 zł.
  • Miejsce w pokoju jednoosobowym z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 40,90 zł.  

Za 21-dniowy turnus trzeba zatem zapłacić od 250 do nawet 850 zł. NFZ pokrywa jedynie koszty leczenia, zakwaterowanie oraz koszty dojazdu trzeba pokryć z własnej kieszeni.

W przyszłym roku turnus w sanatorium jeszcze droższy?

Na tym jednak nie koniec. W przyszłym roku ceny za pobyt w sanatorium mogą wzrosnąć. Ministerstwo Zdrowia w 2023 roku zdecydowało się utrzymać w sanatoriach ceny z poprzedniego roku. Wszystko z powodu wysokiej inflacji, która znacząco podniosłaby ceny za korzystanie z uzdrowisk. Inflacja mocno uderza w grupy wiekowe 75-80 lat i 45-54 lat, czyli te osoby, które najczęściej korzystają z sanatoriów.

Ostatni raz ceny zdecydowano się podwyższyć w kwietniu 2022 roku - o 5,1 proc. Jeżeli za kilka miesięcy nowe Ministerstwo Zdrowia zdecyduje się odmrozić ceny, to mogą one pójść do góry nawet o 26 proc., a cena za turnus wzrośnie o ponad 200 zł. W takim przypadku seniorzy wybierający pokoje o najwyższym dostępnym standardzie, będą musieli zapłacić nawet ponad 1000 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sanatorium | drożyzna | kolejki | seniorzy | Narodowy Fundusz Zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »