Sąsiedzi nas biją, w grantach

Czechy i Słowacja to kraje bardziej szczodre dla inwestorów niż Polska - informuje "Puls Biznesu".

W obecnych czasach inwestor jest bardzo pożądanym gościem, który może zmniejszyć bezrobocie i pobudzić okolicę do aktywności zawodowej oraz biznesowej. Jednocześnie niepewna sytuacja gospodarcza nie skłania do podejmowania dużego ryzyka.

Dlatego wszystkie kraje rywalizują o to, by nowe przedsiębiorstwa wybierały lokalizacje właśnie na ich terytorium. Polska w tych staraniach nie wypada najlepiej.

Wyprzedzają nas sąsiedzi zza południowej granicy, a także Rumuni. Odstajemy pod względem wysokości przyznawanych dotacji, ewentualnych ulg przy zakupie nieruchomości oraz łączenia różnych sposobów wsparcia inwestorów.

Polska zanotowała w I kw. br. napływ kapitału inwestycyjnego w wielkości 4,5 mld euro, czyli o 16 proc. więcej niż przed rokiem. Jednak może to być łabędzi śpiew - obawia się "Puls Biznesu".

Reklama

- - - - -

Słowacja chce znacząco ułatwić prowadzenie biznesu

Słowacja zamierza znacząco ułatwić zakładanie firm i prowadzenie biznesu, by dzięki temu znaleźć się w gronie najbardziej konkurencyjnych państw świata.

Jak poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej w Bratysławie słowacka premier Iveta Radiczova oraz przedstawiciele różnych słowackich instytucji gospodarczych i handlowych, w tym ministerstwa gospodarki, zniknąć mają przede wszystkim bariery administracyjne, utrudniające Słowakom prowadzenie firm.

Program stu rozwiązań, określany jako Projekt Singapur, ma wprowadzić m.in. możliwość otwarcia na Słowacji własnego przedsiębiorstwa w ciągu dwóch dni, obniżenie kapitału zakładowego dla spółek do 1 euro oraz wprowadzenie elektronicznych wypisów z rejestrów handlowego i katastralnego.

- Chcemy, aby Republika Słowacka w ocenie środowiska biznesowego dostała się do pierwszej piętnastki na świecie - powiedziała premier Radiczova.

Dwuletni plan rozwoju przedsiębiorczości miałby zacząć wchodzić w życie już w bieżącym roku.

Obecnie Słowacja pod względem konkurencyjności gospodarki - według szwajcarskiego ośrodka IMD - znalazła się na 48. pozycji z 59 badanych pod tym kątem państw świata. Polska zajęła 34. miejsce, a jeszcze lepiej wypadły Czechy, które uplasowały się na 30. pozycji.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »