Sejm za dostosowaniem ustaw podatkowych
Sejm jednogłośnie opowiedział się w piątek za dostosowaniem przepisów ustaw o podatkach dochodowych do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
Za uchwaleniem przygotowanej przez Ministerstwo Finansów nowelizacji ustaw: o PIT, CIT i podatku ryczałtowym głosowało 405 posłów.
Dokument zawiera techniczne zmiany związane z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Do regulacji tych odnoszą się niektóre zapisy ustaw podatkowych. Projekt przyporządkowuje symbole i nazwy ugrupowań PKWiU do nowej klasyfikacji PKWiU, bez merytorycznej zmiany przepisów podatkowych. Nie wpłynie to na status prawnopodatkowy podatników. Komisja finansów publicznych wprowadziła jedynie poprawki legislacyjne biura legislacyjnego.
Nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r., a do końca roku 2010 r. na potrzeby podatków dochodowych będzie obowiązywać obecna klasyfikacja PKWiU.
Nowelizacja związana jest ze zmianą przepisów dotyczących Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). 1 stycznia 2009˙r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza nową klasyfikację. Obecną klasyfikację należy stosować - do celów opodatkowania PIT, CIT i zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej - do końca 31 grudnia 2010 r.
Klasyfikacje PKWiU stosuje się np. przy określaniu rodzajów usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem czy kartą podatkową. Stawka podatku zależy w tym przypadku od rodzaju świadczonych usług.