Sezon na pracę dla studentów
Studenci rozpoczęli już naukę i żeby móc studiować - poszukują pracy. Zainteresowanie pracodawców dodatkowym personelem po okresie wakacyjnym jest również bardzo duże - zwracają się zatem o pomoc do agencji pracy tymczasowej.
Po okresie wakacji i urlopów firmy wracają do wzmożonej aktywności w zabieganiu o klienta, zaczynają się także przygotowania do okresu przedświątecznego. W większości firm, szczególnie handlowych, przeprowadzane są różnego rodzaju akcje promocyjne, ankiety, badania, inwentaryzacje. Rośnie zatem zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych. Podobnie jak rośnie zapotrzebowanie na pracę wśród studentów, którzy chcąc uzupełnić swoje dochody, nie mogą równocześnie podjąć stałej pracy i na pełny etat ze względy na naukę i zajęcia na uczelniach.
Różna praca dla różnych studentów
- Studenci poszukiwani są do różnego rodzaju prac - najczęściej do obsługi call center, inwentaryzacji, obsługi klienta, czy też jako hostessy, animatorzy, osoby do roznoszenia ulotek. Ponadto, w zależności od dyspozycyjności osób i potrzeb pracodawcy w tym zakresie, poszukiwani są młodzi ludzie ostatnich lat studiów, którzy mogą odbyć praktykę na stanowisku pracy, a następnie pozostać jako pracownik etatowy np. informatycy, programiści, osoby do tłumaczenia tekstów czy też pracownicy do działu marketingu lub sprzedaży. Firmy chętnie przyjmują takie osoby na staż po to, żeby lepiej poznać ich predyspozycje i zdolności - mówi Ewa Kowalczyk, regional manager w Creyf's Polska, agencji pracy tymczasowej.
- Najbardziej poszukiwani są studenci informatyki, psychologii, marketingu, ekonomii i rachunkowości. Bardzo ważna jest znajomość języków obcych - dodaje.
Studenci z pierwszych lat studiów poszukiwani są częściej do prostszych, dorywczych prac typu ankieter lub hostessa. Takie osoby dopiero zaczynają zdobywać pierwsze doświadczenia, dlatego mniej jest dla nich ofert związanych z ich przyszłym zawodem, a wymagających już posiadania pewnych kwalifikacji. Jednak to właśnie poprzez zatrudnienie tymczasowe wykazują się oni jakże potrzebną na rynku pracy aktywnością. Dobrze płatne są prace gdzie jest dużo kontaktu z klientem, np. przy promocjach. Można zarobić od około 8 do 12 zł za godzinę pracy.
Warunki zatrudnienia, rodzaje umów o pracę
Studenci zatrudniani są na umowę o pracę tymczasową na okres, którego wymaga wykonanie określonej pracy. Mogą to być prace zarówno trwające kilka miesięcy jak i kilka dni, w zależności od zapotrzebowania w danej firmie - mówi Ewa Kowalczyk.
Agencja współpracuje z różnymi firmami, więc jest spora szansa na to, że osoba, która sprawdzi się w jednej pracy, zostanie zatrudniona przez nas u innego pracodawcy - dodaje.
Umowa o pracę tymczasową jest podobna do umowy o pracę na czas określony - odprowadzane są wszelkie składki i świadczenia. Na stanowiskach gdzie nie ma przesłanek stosunku pracy np. przy roznoszenie ulotek, możliwa jest do zastosowania umowa zlecenie dla studentów.