#sięDziejeNaFuncieiFranku

Przemawiający dzisiaj szef Banku Anglii dał do zrozumienia, że punkt w którym stopy procentowe zostaną podniesione znajduje się coraz bliżej. Dla rynku to sygnał, że niezależnie od zamieszania wokół szkockiego referendum (zobaczymy, jaka faktycznie będzie decyzja 18 września), BOE nie zmienia swoich założeń makroekonomicznych.

Przemawiający dzisiaj szef Banku Anglii dał do zrozumienia, że punkt w którym stopy procentowe zostaną podniesione znajduje się coraz bliżej. Dla rynku to sygnał, że niezależnie od zamieszania wokół szkockiego referendum (zobaczymy, jaka faktycznie będzie decyzja 18 września), BOE nie zmienia swoich założeń makroekonomicznych.

Wcześniej obawiano się, że może to przesunąć w czasie szacowaną przez rynek na luty 2015 r. podwyżkę stóp procentowych. W efekcie kurs funta, który około południa jeszcze wyraźnie taniał w odpowiedzi na cytowany przez uczestników rynku nieformalny sondaż internetowy, który wskazał na 53,9 proc. poparcie dla secesji Szkocji, poszedł po południu wyraźnie w górę.

Niemniej to sondaże będą jeszcze kierować emocjami rynku, bo to co stanie się 18 września wciąż rodzi ogromne ryzyka. Dzisiaj wieczorem na rynek powinny napłynąć wyniki badań robionych przez Daily Record - każdy sondaż wskazujący na poparcie dla secesji poniżej 50 proc. wywoła wyraźne odbicie funta, a każdy potwierdzający czarny scenariusz sprowadzi notowania w dół.

Reklama

Analiza techniczna GBP/USD pokazuje, że udało się wrócić powyżej minimum z poniedziałku na 1,6091. To teraz kluczowe wsparcie. Powrót poniżej będzie oznaczał szybki ruch w stronę kluczowych rejonów 1,59 z jesieni 2013 r. Aby strona popytowa na funcie mogła utrzymać swoje pozycje, to musi kilka razy spróbować wejść w obszar luki spadkowej, która rozpoczyna się od 1,6165. Pierwsze podejście (1,6169) już było i na razie pokazało tylko siłę średnioterminowego trendu spadkowego.

Większa zmienność pojawia się dzisiaj także na rynku franka. To wynik zbliżającego się posiedzenia Banku Szwajcarii (SNB), które zaplanowane jest na 18 września i związanych z nim spekulacji. Teoretycznie może ono przynieść szereg działań, które byłyby odpowiedzią na ostatnie umocnienie się szwajcarskiej waluty na rynkach światowych. Opcje są głównie dwie: cięcie stóp procentowych, co oznaczałoby wejście z główną stopą na obszary ujemne, lub podniesienie tzw. capa, czyli bariery przy której bank centralny zobowiązuje się do obrony kursu EUR/CHF.

Od trzech lat jest to poziom 1,20. Trudno ocenić, na ile SNB będzie zdeterminowany do takich działań, ale zwyczajowo już bywa tak, że przed ważnymi decyzjami na rynku pojawiają się różne plotki i scenariusze rynkowe. Dzisiaj rynek podchwycił słowa jednego z członków SNB, Thomasa Mosera wypowiedziane podczas akademickiej dyskusji panelowej, a które zacytował Wall Street Journal. Moser stwierdza, że wprowadzenie ujemnej stopy jest cały czas jedną z opcji, chociaż jak później zaznacza, trudno jest określić, kiedy to nastąpi. Teoretycznie nic nowego. Nieraz jednak rynek potrzebuje impulsu...

Wybicie EUR/CHF ponad poziom 1,21, podczas kiedy kilka dni temu było to 1,2050 zaznacza się w notowaniach CHF/PLN, które delikatnie zawracają w dół poniżej poziomu 3,47. Niewykluczone, że rynek będzie spekulował nt. działań SNB aż do 18 września, co może dać pretekst do większego ruchu. W przypadku EUR/CHF byłyby to okolice 1,22, co przy hipotetycznym założeniu, że kurs EUR/PLN wynosi 4,20 dałoby spadek CHF/PLN do 3,44.

Marek Rogalski

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: 18+ | GBP | Frank szwajcarski | waluty | Szkocja | referendum w Szkocji | Szef Banku Anglii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »