Skontrolowali śmieci. Kontrolerzy umieścili naklejki, później trzeba będzie płacić

Mieszkańcy pewnej wielkopolskiej gminy znaleźli na pojemnikach na śmieci naklejki. Oznaczenie śmietników było wcześniej zaplanowaną akcja kontroli. Gmina Czerniejewo wyjaśnia, iż powodem był fakt nieprzestrzegania segregacji śmieci. Na specjalnych naklejkach pojawiła się informacja na temat tego jakie konsekwencje "mogą ponieść właściciele posesji którzy, po kontroli nadal będą źle segregować odpady". Odbije się to na ich domowych budżetach.

Nietypowy sposób na walkę z niewłaściwą segregacją odpadów. Gmina Czerniejewo mieszcząca się w powiecie gnieźnieńskim w województwie wielkopolskim przeprowadziła specjalną kontrolę. Urzędnicy wyposażeni byli w specjalne naklejki, które lądowały na klapach śmietników

Kontrole śmietników w Wielkopolsce

Wiadomość o przeprowadzonej kontroli pojawiła się na kanałach informacyjnych gminy na początku listopada. Urzędnicy przekazali, że pracownicy firmy ALBA, która zajmuje się wywozem odpadów z terenu gminy, ruszyli w teren. Towarzyszyli im urzędnicy z ratusza.

Kontrolepolegały na dosłownym sprawdzaniu śmieci w workach wrzuconych do śmietników. Wyniki kontroli okazały się jednoznaczne. Spora część mieszkańców nie wie jak właściwie segregować odpady bądź ignoruje obowiązujące zasady. Po ujawnieniu nieprawidłowości na kubłach na odpady pojawiły się specjalne naklejki. 

Reklama

"Na pojemnikach zostały umieszczone naklejki ostrzegające o złym segregowaniu i konsekwencjach, jakie mogą ponieść właściciele posesji którzy, po kontroli nadal będą źle segregować odpady" - czytamy w komunikacie Gminy Czerniejewo. 

Gmina walczy z błędnym segregowaniem śmieci

Kontrole tego, jak mieszkańcy wielkopolskiej gminy segregują odpady to oddolna lokalna inicjatywa. Włodarze liczą, że ostrzegawcze naklejki pomogą w uświadomieniu właścicielom nieruchomości zasad segregacji. Podkreślono jednak, iż przeprowadzona zostanie kontrola powtórna, a wówczas skutki odczuje cały budżet domowy

Dominika Konieczka z Gminy Czerniejewo poinformowała, że w przypadku, gdy kontroler po raz drugi ujawni złą segregację odpadów, właściciel posesji odgórnie zostanie objęty wyższą opłatą za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Informacja ta została zawarta także na specjalnych naklejkach wlepianych przez kontrolerów

Gmina liczy, że efektywność recyklingu po kontrolach wzrośnie i mieszkańcy zaczną z większą wagą segregować odpady. Kluczowe jest wrzucanie właściwych śmieci do właściwych pojemników. 

Nie wszyscy muszą płacić za śmieci

Wyższe opłaty za wywóz śmieci nie dotyczą wszystkich. Chociaż wysokość tej opłaty wyliczana jest na podstawie liczby osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym, to niektóre osoby są zwolnione z uiszczania należności za gospodarowanie odpadów.  

Na liście osób zwolnionych za płacenie za śmieci znajdują się między innymi rodziny wielodzietne. Innym warunkiem zwolnienia z tej opłaty jest moment, gdy w danym gospodarstwie domowym dochód nie przekracza kwoty uprawniającej do świadczeń z pomocy społecznej. Mowa o momencie, gdy dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 600 zł. 

Co więcej, rada gminy ma prawo do tego, aby rozszerzyć listę osób zwolnionych z regulowania opłaty za wywóz śmieci. Może zrobić to w drodze uchwały (w całości lub w części)  z racji Ustawy o utrzymaniu czystości oraz porządku w gminach. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: śmieci | segregacja | kontrole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »