Będą kontrolować finanse publiczne. Sejm zgodził się na powołanie Rady Fiskalnej

Finanse publiczne będą znajdować się pod większą kontrolą. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Nowy organ będzie sprawował pieczę nad publicznymi pieniędzmi. W skład rady wchodzić będzie 7 osób, a sposób ich powoływania ma uniemożliwić polityczne przeciągnięcie organu na jakąkolwiek stronę. - Finanse publiczne to nasze wspólne dobro - przekazał Andrzej Domański, minister finansów.

Nadchodzą wielkie zmiany w kwestii kontrolowania publicznych wydatków. W czwartek (22.11) Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej. Zadowolenia z pozytywnego wyniku głosowania nie ukrywał szef resortu finansów, Andrzej Domański. 

Rada Fiskalna będzie czuwać nad publicznymi pieniędzmi

Pieniądze podatników będą pod ścisłą kontroląSejm zgodził się na rządowy projekt ustawy o Radzie Fiskalnej. Tuż przed godziną 20 w czwartek posłowie zagłosowali nad pomysłem powołania nowego organu. 

Reklama

W głosowaniu udział wzięło 447 posłów. Za powołaniem Rady Fiskalnej było 238 osób. Przeciw ustawie opowiedziało się 198 polityków. 11 posłów wstrzymało się od głosu, a 13 nie wzięło udziału w głosowaniu. 

Andrzej Domański nie krył zadowolenia z wyniku głosowania

Minister finansów, który w czwartek (21.11) prezentował w Sejmie projekt dotyczący zmian w składce zdrowotnej, zabrał głos w związku z uchwaleniem przez Sejm rządowej propozycji dotyczącej Rady Finansów. Andrzej Domański w poście na portalu X nie ukrywał, że jest zadowolony, iż publiczne pieniądze będą znajdowały się pod lupą nowego organu. 

Rada Fiskalna: najważniejsze założenia

Ustawa o Radzie Fiskalnej nie jest jedynie wynikiem dobrej woli ze strony rządzących. Powołanie tego organu splecione jest z realizowaniem zadań określonych dyrektywą Rady Unii Europejskiej z 8 listopada 2011 r. ws. wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich. Głównie związane jest to z oceną prognoz makroekonomicznych wykorzystywanych na potrzeby ustawy budżetowej oraz średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych, opiniowanie zgodności ustawy budżetowej z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi. Dodatkowo Rada Fiskalna będzie oceniać także efektywność oraz spójność ram budżetowych. 

W ustawie znaleźć można dodatkowe możliwości. W momencie wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych, nad którymi sprawujący władzę rząd nie ma kontroli i "powodującymi znaczące skutki gospodarcze, ekonomiczne lub społeczne" jedną z opcji będzie przekroczenie limitu wydatków. Niemniej to właśnie Rada Fiskalna będzie musiała wydać opinię w tej sprawie

Dodatkowo nowe regulacje wprowadzą zmiany w klauzuli wyjścia i powrotu stabilizującej reguły wydatkowej (SWR). Urzędujący szef resortu finansów będzie mógł zwrócić się do Rady Fiskalnej ze specjalnym wnioskiem dotyczącym wydania opinii o zasadności zastosowania do projektu ustawy budżetowej klauzuli wyjścia (zawieszenia stosowania SRW). 

Członkowie Rady Fiskalnej będą wybierani nawet przez prezydenta

Ustawa przewiduje, iż Rada Fiskalna liczyć będzie siedem osób. Członkowie wskazywani będą przez różne organy, tak by uniknąć politycznych wpływów przeważających szalę na którąkolwiek ze stron. Po jednym członku Rady Fiskalnej wskażą: 

  • minister finansów, 
  • sejmowa komisja właściwa do spraw budżetu,
  • Prezydent RP, 
  • kolegium Najwyższej Izby Kontroli, 
  • przedstawiciele organizacji związkowych, 
  • przedstawiciele organizacji pracodawców, 
  • przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego. 
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: minsterstwo finansów | Budżet | finanse publiczne | kontrola
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »