Słynne marki PRL. Jaki spotkał je los?
W czasach PRL-u w Polsce funkcjonowało wiele zakładów produkcyjnych i choć o niektórych już dawno słuch zaginął, to z pewnością większość osób pamięta kultowe marki. Co się stało ze słynnymi markami z PRL-u? Które z nich przetrwały do dziś?
Każdy, kto pamięta czasy PRL-u lub zna je z opowieści, z pewnością słyszał o słynnym PEWEXIE, Przedsiębiorstwie Eksportu Wewnętrznego, które w czasach PRL-u, było symbolem luksusu. PEWEX powstał w 1972 roku i zajmował się głównie sprzedażą zagranicznych produktów, takich jak ubrania, tkaniny, artykuły spożywcze, alkohol, kosmetyki, artykuły RTV, samochody itd. Z czasem sklepy PEWEX-u zaczęły znikać z mapy Polski. W 1997 r. ponad 150 sklepów pod szyldem PEWEX-u zostało przejętych przez Concorde Investissement. W 2003 r. doszło do fuzji, co spowodowało, że marka PEWEX całkowicie wycofała się z Polski.
Kolejne znane marki z czasów PRL-u należące do Unitry, to Diora, Fonica czy Tonsil. Tonsil znany był głównie z wysokiej jakości sprzętu grającego. Finalnie firma upadła w 2009 r., a prawa do marki od 2012 r. posiada prywatny inwestor, który nadal produkuje zestawy głośnikowe. Podobna sytuacja dotyczyła Zjednoczonych Zakładów Rowerowych Romet, które miały monopol na produkcję Wigry 3, Gazeli czy Jubilatu. W 1998 r. Romet upadł, ale prawa do marki przejął wówczas producent Arkusa i Delty.
W PRL-u niesłabnącą popularnością cieszyły się też farelki, czyli małe piecyki, które nagrzewały pomieszczenia. Farelki produkowała wtedy firma Farel. Obecnie przedsiębiorstwo to jest częścią firmy Philips.
Produkcja kultowych wafelków Prince Polo rozpoczęła się w latach 50. w firmie Olza, w Cieszynie. Obecnie wafelki czekoladowe Prince Polo można znaleźć w niemal każdym sklepie nie tylko w Polsce, ale i za granicą: w Czechach, na Słowacji, na Malcie, czy nawet na Islandii.
W czasach PRL-u powstała również firma Hortex, pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego. Firma funkcjonuje po dziś dzień, oferując mrożone warzywa, owoce, soki oraz napoje. Obecnie jej właścicielem jest Fundusz Mid Europa Partners.
Kolejna polska firma, która powstała w czasach PRL-u to marka Herbapol, zajmująca się przetwórstwem ziół wykorzystywanych do produkcji preparatów spożywczych, leczniczych i artykułów spożywczych. Herbapol, jak wiele innych, powstał jako przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Zjednoczenie Przemysłu Zielarskiego “Herbapol". Z biegiem lat, Herbapol został sprywatyzowany i do dziś, pozostał na polskim rynku jako wiodący producent produktów zielarskich.
Nie można również zapomnieć o starym, kultowym odkurzaczu marki Zelmer. W 1967 r. nazwa Zelmer pojawiła się jako znak towary i została włączona do zjednoczenia Predom. Wówczas Zelmer słynął z produkcji wspomnianych odkurzaczy oraz mikserów. Dopiero w 2013 r. firma została przejęta przez niemiecką firmę BSH Bosch und Siemens Hausgerate GmbH. Kilka lat później, w 2019 r. zakończono produkcję małego AGD pod marką Zelmer. 1 stycznia 2020 r. prawo do używania znaku towarowego i nazwy Zelmer zostało sprzedane hiszpańskiej firmie B&B Trends, która zapowiedziała, że produkty marki Zelmer będą ponownie w sprzedaży.
WG