Solidarna Polska broni polskiego węgla. Strategia energetyczna Polski pod znakiem zapytania

Przyszłość węgla kamiennego w Polsce jest tematem, który podzielił polityków Zjednoczonej Prawicy. Solidarna Polska chce rozwijać polskie górnictwo, podczas gdy rząd skierowałby się raczej w stronę innych surowców i źródeł energii. Nie ma więc wspólnego stanowiska w sprawie brzmienia aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 roku - dokumentu, którym miał zająć się dziś rząd.

  • PiS oraz Solidarna Polska nie mogą porozumieć się w sprawie przyszłości polskiego węgla.
  • Spór ten odwleka przyjęcie przez rząd aktualizowanej Polityki energetycznej Polski do 2040 roku.
  • Zbigniew Ziobro jest zdania, że budowa kopalni węgla brunatnego Złoczew jest dobrym pomysłem.

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu planował przyjęcie aktualnej wersji Polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Tak się jednak nie stanie. Jak podaje Business Insider w gabinecie Mateusza Morawieckiego nie ma jednoznacznej wizji co do przyszłości polskiego węgla. Kompromisowi nie sprzyja również wizja Solidarnej Polski. Zbigniew Ziobro nie zamierza odchodzić od tego surowca, wręcz postuluje o szerszą eksploatację kopalni na Śląsku a także na budowę kopalni węgla brunatnego. 

Reklama

Ziobro broni energetykę węglową

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku dotyczy przyszłości polskiej energetyki oraz kierunków jej rozwoju. Jej zakres tematyczny jest szeroki - oprócz górnictwa obejmuje także odnawialne źródła energii czy energetykę jądrową. Dokument, zgodnie ze słowami minister klimatu i środowiska Anny Moskwy miał zostać dziś przyjęty przez rząd. Plany zostały jednak zmienione - wszystko za sprawą wewnętrznego sporu w Zjednoczonej Prawicy.

Business Insider powołuje się na informacje od jednego z polityków, który podkreśla, że plany Solidarnej Polski co do rozwoju górnictwa w Polsce nie do końca pasują wszystkim członkom prawicy. Jak podkreślał Zbigniew Ziobro, będzie on bronił węgla, a "Solidarna Polska jest tym ugrupowaniem, które od kilku lat konsekwentnie zwraca uwagę, że nie możemy godzić się na presję UE, która zmierza do tego, aby likwidować polskie górnictwo".

- Energetyka węglowa jest najtańsza w Europie. To jest mit, że wiatraki, czy fotowoltaika to jest tańszy prąd. Tak nie jest. Wiatr nie wieje cały czas, wiatraki cały czas nie produkują prądu, w konsekwencji prąd produkowany przez wiatraki czy przez fotowoltaikę wymaga dotacji - mówił.

W związku z tym - dodał - jego ugrupowanie będzie zdecydowanie "stawać w obronie polskiej energetyki węglowej i polskiego górnictwa jako naszych zasobów naturalnych, które dają nam przewagę nad wieloma innymi państwami".

Powtórka z ustawy wiatrakowej?

Budowa odkrywki Złoczew, o co postuluje Solidarna Polska, nie wpasowuje się w plany Polskiej Grupy Energetycznej ze względu na rosnące koszty eksploatacji oraz regulacje ochronie środowiska. Pomysł budowy nowych kopalń również nie znalazł się w rządowej strategii rozwoju energetyki w Polsce.

Spór o węgiel jest kolejnym brakiem porozumienia dotyczącym energetyki, który pojawia się w ostatnim czasie w Zjednoczonej Prawicy. Przez ostatnie tygodnie byliśmy świadkami procesowania ustawy wiatrakowej, w której ostatecznie znalazł się zapis o ustanowieniu minimalnej odległości 700 metrów dla budowy nowych elektrowni od zabudowy mieszkalnej. To również był efekt niezgody ugrupowania Ziobry na 500 metrów, co pierwotnie było zakładane przez rząd, i co postulowali przedstawiciele branży wiatrowej czy samorządowcy. Poprawka o zwiększeniu odległości o 200 metrów w znacznym stopniu zmniejsza możliwości rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce - więcej pisaliśmy o tym tutaj

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: węgiel kamienny | energetyka | węgiel brunatny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »