Reklama

Sony poinformowało o skutkach trzęsienia ziemi i ataku hakerów, Nikkei zyskuje

Dzisiejsze notowania na rynku tokijskim zakończyły się wzrostem indeksu Nikkei225 o 0,17 proc. do poziomu 9477,17 pkt. Wzrost indeksu pojawił się pomimo rewizji przez Sony wyników finansowych.

Za rok fiskalny zakończony 31 marca 2011 roku spółka zrewidowała prognozę przychodów ze sprzedaży o 0,3 proc. wobec prognozy z lutego do poziomu 7181 mld jenów. To odpowiada spadkowi o 0,5 proc. względem poprzedniego roku.

Reklama

Spółka podała, że w związku z katastrofą trzęsienia ziemi sprzedaż spadła o 22 mld jenów, a atak hakerów, który polegał na wykradnięciu danych klientów PlayStation, kosztował spółkę ok. 14 mld jenów. Na te koszty składały się wydatki na wsparcie dla klientów, wydatki na ekspertów i prawników oraz potencjalny wpływ na zyski. Dodano: "Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnego potwierdzonego doniesienia o wykorzystaniu danych wykradzionych z serwerów Sony".

Ceny linii lotniczych spadły, a później wzrosły w związku z pyłem wulkanicznym, który hamuje ruch powietrzny

W związku z odwoływaniem lotów w wyniku aktywności wulkanu na Islandii przecenie poddane zostały spółki linii lotniczych, ale później odrabiały one straty. Popiół z wulkanu Grimsvotn utrudniły widoczność na Szkocją i ruch powietrzny w tym kraju został powstrzymany. Linie takie jak easyJet, Aer Lingus i KLM zawiesiły loty, a inwestorzy zareagowali obawami o zyski.

Wyceny spółek spadły już wczoraj, gdyż inwestorzy prawdopodobnie pamiętali skutki ubiegłorocznej aktywności innego wulkanu z Islandii. Na wartości straciły Lufthansa, easyJet i Ryanair, ale dziś jest już lepiej. Cena Ryanair'a spadła o 0,21 proc. pomimo tego, że spółka poinformowała o wzroście zysków o 26 proc. Lufthansa odnotowała wzrost ceny o 0,07 proc., a easyJet zyskiwał na wartości 0,84 proc. Cena KLM rosła o prawie 1 proc.

Wyceny brytyjskich banków spadły, gdyż Moody's ogłosił możliwość obniżenia ich ratingów

Banki będące w indeksie FTSE100 traciły dziś rano na wartości po tym, jak agencja Moody's poinformowała, że może dojść do obniżki ratingów części brytyjskich instytucji finansowych. Spośród 18 grup finansowych, które otrzymały wsparcie od rządu, 14 znalazło się na liście możliwej zmiany ratingu. Są na niej m.in. Santander UK, Lloyds TSB, Nationwide Building Society, Yorkshire Building Society oraz the Co-Operative Bank. Barclays oraz HSBC nie znalazły się na liście, ale agencja zwróciła uwagę, że obie instytucje już mają negatywną perspektywę ratingu.

Rano notowania Barclays spadały o 1,04 proc., a HSBC zyskiwały 0,19 proc. Różnica może wynikać z tego, że w przypadku Barcalys pogorszenie perspektywy dotyczy nie tylko długu, ale i aktywów. Grupa Lloyds traciła na wartości 0,61 proc., a cena RBS rosła o 0,29 proc. Jeden z głównych analityków z Moody's Elisabeth Rudman powiedziała, że zmiana perspektywy została wdrożona, gdyż "zalecenia dotyczące banków wprowadzane przez regulatorów nie powinny uwzględniać publicznych pieniędzy".

Glencore wchodzi do indeksu FTSE100, zbiera z rynku 10 mld dolarów

Po największej międzynarodowej ofercie, jaką zanotowano z Londynie Glencore rozpoczął dziś notowania w ramach indeksu FTSE100. Londyńska giełda oznajmiła, że Glencore jest pierwszą spółką od 25 lat, która wchodzi do indeksu wraz z pojawieniem się na parkiecie. Oferta publiczna akcji Glencore opiewała na 10 mld dolarów i spółka posiada obecnie kapitalizację na poziomie 60 mld dolarów. Cena spółki rano kosztowała 526p, czyli rosła o 2,34 proc. Nie znalazła się jeszcze na liście rankingowej dotyczącej skali zmiany, na której dziś liderowały BG Group, Kazakhmys, Fresnillo i Antofagasta. Szef giełdy Xavier Rolet powiedział:

"Rozmiar i sukces oferty Glencore wskazuje, że Londyn jest otwarty dla przedsiębiorstw oraz to, że uczestnicy LSE są gotowi i mają możliwości, by brać udział w takich ofertach". Dodał, że było wyróżnieniem dla LSE, że spółka wybrała akurat ten parkiet na swoje notowania.

Niniejszy materiał, w żadnym przypadku nie może być traktowany jako wydana przez City Index Limited oraz City Index Limited Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Oddział w Polsce (razem zwane "City Index") rekomendacja lub oferta sprzedaży lub jako rekomendacja lub też zachęcenie do kupna jakiekolwiek papieru wartościowego lub innego instrumentu finansowego. Ponadto fakt dystrybucji niniejszego materiału lub opieranie swojej aktywności na niniejszym materiale nie mogą być rozumiane jako zawarcie jakiejkolwiek umowy czy wejście w jakąkolwiek inną relację. Niniejszy materiał nie jest osobistą rekomendacją. Powinieneś zasięgnąć niezależnej porady, czy spekulowanie na jakimkolwiek z wymienionych w materiale rynku jest dla Ciebie odpowiednie oraz czy Twoja zdolność do oszacowania związanego ryzyka w tym zakresie jest właściwa. Ponadto w przypadku wątpliwości należy zasięgnąć niezależnej porady w zakresie Twojej sytuacji podatkowej oraz podatkowych i księgowych charakterystyk lub konsekwencji każdej z transakcji. City Index nie gwarantuje oraz nie stanowi, iż niniejszy materiał jest właściwy, kompletny, nie wprowadza w błąd lub iż odpowiada celowi, do którego był przeznaczony. City Index nie gwarantuje również oraz nie stanowi, iż na zapisach niniejszego materiału powinno się opierać jakiekolwiek działania. City Index może z uwagi na zwykły rodzaj prowadzenia swojej działalności utrzymywać pozycje w aktywach wskazanych w niniejszym materiale. Kontrakty na różnicę ("CFD") są wysoce ryzykowne dla Twojego kapitału, ponieważ straty mogą przewyższyć początkowe nakłady. Dlatego też, CFD mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Upewnij się, że rozumiesz związane z nimi ryzyka i jeżeli jest to konieczne zasięgnij niezależnej porady. Informacje o produktach City Index znajdują się na stronie www.cityindex.eu/pl. City Index świadczy usługi w zakresie CFD. Jest uprawniony i nadzorowany przez Urząd Nadzoru Finansowego (FSA). Nr rejestru FSA: 113942. City Index Limited jest podmiotem zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem: 1761813 z siedzibą w Park House, 16 Finsbury Circus, Londyn, EC2M 6XB.

Dowiedz się więcej na temat: atak | ataki hakerów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »