Spadają dochody ludzi w gospodarkach rozwiniętych

Z powodu inflacji spadają realne dochody ludzi w niemal wszystkich gospodarkach rozwiniętych, należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – podała OECD najnowsze wyliczenia po II kwartale tego roku. To już trzeci kwartał z rzędu spadków. Przeciętny realny dochód na mieszkańca obniżył się o 0,5 proc. w przeciwieństwie do wzrostu PKB, który wyniósł średnio 0,3 proc.

"(...) rosnące ceny konsumpcyjne nadal osłabiają wzrost dochodów gospodarstw domowych mierzonych w ujęciu realnym" - napisała w komunikacie OECD.

Spadek dochodów gospodarstw domowych

Realny dochód na mieszkańca spadł  w II kwartale tego roku w większości krajów OECD, dla których dostępne są całościowe dane. Obniżył się także w największych gospodarkach świata, czyli w państwach G7, z wyjątkiem Niemiec. Najbardziej dochód per capita spadł we Francji (o 1,2 proc.), w Kanadzie (o 1,1 proc.) i Wielkiej Brytanii oraz USA - o 0,4 proc. Jedynie w Niemczech w II kwartale realne dochody gospodarstw domowych wzrosły o 0,4 proc., a we Włoszech nie zmieniły się.

Reklama

II kwartał tego roku był czwartym  z rzędu kwartałem spadku realnych dochodów gospodarstw domowych w  Wielkiej Brytanii i piątym z rzędu kwartałem ich kurczenia się w USA. Dzieje się tak wskutek ograniczenia pomocy rządowej, wcześniej związanej  z pandemią, oraz wzrostu cen konsumpcyjnych.   

W porównaniu z IV kwartałem 2019 roku, a więc ostatnim przed wybuchem pandemii, wzrost przeciętnego realnego dochodu na mieszkańca wyniósł 2,0 proc., przy wzroście PKB o 2,3 proc. W II kwartale 2020 roku, czyli w pierwszym pandemii na całym świecie, realny PKB spadł średnio w krajach OECD o 12 proc., a realne dochody wzrosły o 4 proc.

Róznice przed i po pandemii

Od tego czasu wzrost dochodów gospodarstw domowych i wzrost PKB nie idą ze sobą w parze. Od III kwartału 2020 roku realny PKB stale rośnie, a tendencja spadkowa realnych dochodów zaczęła się w I kwartale 2021 roku.

Nie we wszystkich krajach rozwiniętych dochody gospodarstw domowych przekroczyły poziom sprzed pandemii. W Wielkiej Brytanii w II kwartale tego roku były aż o 3,5 proc. niższe niż w IV kwartale 2019. Spadek nastąpił też we Francji, ale był on znacznie mniejszy, bo zaledwie 0,3 proc.

Najsilniejszy wzrost dochodów w porównaniu okresem przed pandemią OECD odnotowała w Kanadzie. Dochody gospodarstw domowych w tym kraju wzrosły o 5,2 proc.

OECD podała szczegółowe dane tylko dla krajów G7. Nie podała danych dla Polski, która jest członkiem tej organizacji wraz z ponad 30 innymi państwami.

ram

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »