Spadek PKB przez 2 kwartały z rzędu. GUS potwierdza techniczną recesję w Polsce
Gospodarka Polski wpadła w techniczną recesję, czyli zanotowała spadek PKB w ujęciu rocznym w dwóch następujących po sobie kwartałach - wynika ze zrewidowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Urząd potwierdził dane o ujemnej dynamice wzrostu PKB Polski w dwóch pierwszych kwartałach 2023 r.: w I kwartale na poziomie -0,3 proc. rdr i w II kwartale na poziomie -0,6 proc. rdr.
Jak wyjaśnił GUS, dane za I i II kw. 2023 r. zostały zaktualizowane "z tytułu zmiany bazy oraz wykorzystania najbardziej aktualnych danych źródłowych dla sektora instytucji finansowych, sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz obrotów handlu zagranicznego". Dane przedstawiają dynamikę realną PKB i wybranych kategorii niewyrównanych sezonowo, w odniesieniu do cen stałych średniorocznych roku poprzedniego.
Jeśli chodzi o popyt konsumpcyjny, to GUS potwierdził, że w I kw. spadł on o 2 proc. rdr, natomiast w II kw. spadek okazał się nieznacznie głębszy od opublikowanych 31 sierpnia szacunków (-2,8 proc. rdr wobec szacowanego wcześniej -2,7 proc. rdr.)
Popyt inwestycyjny rósł w I kw. w Polsce o 6,8 proc. rdr, a więc mocniej niż odczyt na poziomie 5,5 proc. z końca sierpnia. Z kolei w II kw. rósł o 10,5 proc. rdr, znowu mocniej niż wskazywały na to wcześniejsze dane (7,9 proc. rdr).
GUS podał również w poniedziałek, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2022 r. wyniósł 3,7 proc. PKB. Dług sektora finansów publicznych wyniósł w 2022 r. 49,3 proc. PKB. W kwietniu, we wstępnych danych, GUS podawał, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2022 r. wyniósł 3,7 proc. PKB, a dług sektora finansów publicznych wyniósł w ubiegłym roku 49,1 proc. PKB.