Specjalna ulga dla właścicieli domów. Odliczysz nawet 53 tys. zł

Ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie przeznaczone dla właścicieli domów jednorodzinnych. Zastosowanie tej ulgi pozwala odliczyć nawet 53 tys. zł. Musimy pamiętać, że odliczenie z ulgi remontowej, jak popularnie zwana jest ulga termomodernizacyjna, nie przysługuje na wszystkie remonty. Ważne, by zmiany przeprowadzane w domu zmniejszały zapotrzebowanie i zużycie w nim energii.

  • Ulga termomodernizacyjna to nawet 53 tys. zł odliczenia, a jeśli rozliczają się wspólnie małżonkowie - nawet 106 tys. zł.
  • Odliczenie stosować mogą jednak wyłącznie osoby posiadające dom jednorodzinny.
  • Ulgi remontowej nie zastosujemy w przypadku każdego remontu. Zmiany w budynku muszą mieć charakter termomodernizacyjny.

Dla kogo jest ulga termomodernizacyjna? Musisz posiadać dom jednorodzinny

Ulga termomodernizacyjna przysługuje wyłącznie właścicielom oraz współwłaścicielom domów jednorodzinnych. Do grupy objętej prawem do skorzystania z tzw. ulgi remontowej wliczani są również właściciele domów w zabudowie szeregowej czy bliźniaczej.

Reklama

Z tytułu ulgi remontowej możemy odliczyć nawet 53 tys. zł., gdy rozliczamy się w pojedynkę. Rozliczenie podatku wraz z małżonkiem to gwarancja odliczenia nawet 106 tys. zł.

Ulga remontowa, bo za remont. Ale tylko ten termomodernizacyjny

Jeśli ostatnio przeprowadzaliśmy remont w obrębie budynku, warto zastanowić się nad jego charakterem. Na odliczenie możemy liczyć, w przypadku, gdy remont dotyczył jednego z poniższych:

  • uszczelnienie systemu ciepła,
  • wymiana pieca na bardziej ekonomiczny i wydajny,
  • ocieplenie domu,
  • zamontowanie fotowoltaiki.

Nie są to wszystkie zmiany, do jakich możemy doprowadzić w domu na drodze remontu, na które przysługuje odliczenie. Ustawodawca zastrzega, że do ulgi termomodernizacyjnej kwalifikują się takie remonty, które pozwolą zmniejszyć zużycie energii cieplej i zapotrzebowanie na nią. Możliwe więc, że za remont termomodernizacyjny uznana zostanie nawet zmiana dotycząca rozmieszczenia pomieszczeń w obrębie nieruchomości.

Ulga termomodernizacyjna na remont w trakcie

Ustawodawca dopuszcza odliczenie wydatków na zakupy związane z remontem, który zostanie zakończony w okresie 3 lat od końca roku podatkowego, w którym poniesiony został pierwszy wydatek. Chodzi tu o koszty poniesione z tytułu zakupu materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług potrzebnych do realizacji przedsięwzięcia. Jeśli jednak przeprowadzamy remont finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ulgi termomodernizacyjnej odliczyć nie możemy. 

W przypadku, gdy w ciągu 3 lat nie zrealizujemy przedsięwzięcia, ulgę trzeba będzie zwrócić. Wówczas do dochodu za rok podatkowy, w którym minął trzyletni termin, trzeba będzie wliczyć wcześniej przyznaną ulgę termomodernizacyjną.

Do naliczenia ulgi termomodernizacyjnej wystarczą faktury

Ulga termomodernizacyjna zostanie odliczona, jeśli potwierdzimy wydatki na remont termomodernizacyjny za pomocą faktur i rachunków. Liczą się tutaj zarówno rachunki za surowce, jak i usługi. Samą ulgę rozliczamy natomiast na formularzu PIT-0.

Posiadanie więcej niż jednego domu jednorodzinnego nie uprawnia nas do zwielokrotnienia wartości ulgi termomodernizacyjnej. Niezależnie od liczby nieruchomości mamy prawo odliczyć maksymalnie 53 tys. zł w pojedynkę lub 106 tys. zł, jeśli rozliczamy się z małżonkiem.

Fotowoltaika a odliczenie. Ulga remontowa liczy się też na panele słoneczne i ma nawet wyjątek

Odliczenie ulgi termomodernizacyjnej może mieć miejsce również w wypadku, gdy montowaliśmy na domu panele słoneczne. Od 1 stycznia 2019 roku istnieje taka możliwość.

W wypadku fotowoltaiki stosowany jest pewien wyjątek. W tym przypadku bowiem ulgę termomodernizacyjną odliczyć możemy nawet w wypadku, gdy panele słoneczne umieściliśmy na budynku gospodarczym czy innym niż nasz dom jednorodzinny. Ważne, by panele działały na korzyść budynku mieszkalnego.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga termomodernizacyjna | podatek | PIT | odliczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »