Spłata rodzinna kredytu hipotecznego. Rodziny z dziećmi dostaną nawet 60 tys. zł upustu

Spłata rodzinna to szansa dla rodzin z dziećmi na umorzenie części kredytu hipotecznego. Rozwiązanie weszło w życie w ubiegłym roku w ramach Polskiego Ładu i jest przeznaczone dla rodzin, które zdecydują się na gwarantowany kredyt bez wkładu własnego. Te rodziny, które przystąpiły do programu Mieszkanie bez wkładu własnego i wzięły kredyt, a w trakcie jego spłacania pojawiło się na świecie drugie, trzecie lub kolejne dziecko, mogą liczyć na częściowe umorzenie swojego długu wobec banku.

Spłata rodzinna jest formą wsparcia i zachęty dla polskich rodzin, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny, aby kupić własny dom lub mieszkanie. Rodziny z dziećmi, które zdecydowały się na udział w programie Mieszkanie bez wkładu własnego, wprowadzonego wraz z Polskim Ładem, mają możliwość umorzenia części zobowiązania wobec banku, jeśli w międzyczasie na świecie pojawiło się kolejne dziecko. 

Spłata rodzinna kredytu hipotecznego. Rząd zapewnia dopłaty po narodzinach dziecka

Przepisy dotyczące preferencyjnych kredytów dla rodzin z dziećmi, które mogą liczyć na wsparcie państwa przy spłacie zobowiązania, uregulowane zostały ustawą z października 2021 roku, a w życie weszły 26 maja 2022 roku. Od tego momentu rodziny z dziećmi mogą starać się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, jednak tylko w tych bankach, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). 

Reklama

1 marca 2023 roku przepisy dotyczące przyznania spłaty rodzinnej zostały zaktualizowane. Według nowych zasad na umorzenie części kredytu hipotecznego mogą liczyć te rodziny, które:

  • mają gospodarstwo domowe na terenie Polski
  • wybrały gwarantowany kredyt mieszkaniowy
  • w trakcie spłaty kredytu urodziło się drugie, trzecie lub kolejne dziecko w rodzinie (liczy się także dziecko przysposobione)
  • zgłosiły do banku fakt powiększenia się rodziny w ciągu roku od dnia narodzin dziecka lub jego przysposobienia

Ile dopłaty do kredytu hipotecznego? Możliwe umorzenie nawet 60 tys. zł

Jeśli w trakcie trwania umowy kredytowej rodzina powiększy się o drugie dziecko, BGK zastosuje umorzenie kredytu hipotecznego w wysokości 20 tys. zł. Jeszcze korzystniejsze jest natomiast pojawienie się trzeciego i kolejnego potomka. Wówczas umorzenie może sięgnąć 60 tys. zł. 

Spłata rodzinna nie tylko po urodzeniu potomstwa. Dziecko można także przysposobić i dostać umorzenie

Rodziny, które mierzą się z bezpłodnością lub z innych przyczyn nie są w stanie posiadać biologicznego dziecka, nie są zmuszone do rezygnacji z uczestnictwa w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Za przysposobienie dziecka także można utrzymać upust. Zasady i kwoty spłaty rodzinnej są takie same jak przy pojawieniu się drugiego, trzeciego i każdego kolejnego malucha.

Spłata rodzinna ma wysoki limit. Maksymalna kwota to 160 tys. zł

Ustawodawca na początku chciał ustanowić limit zsumowanych spłat rodzinnych na poziomie 100 tys. zł. Finalnie jednak wartość graniczna stanęła na 160 tys. zł. Na taką kwotę umorzenia kredytu mogą liczyć rodziny wielodzietne. Jak łatwo wyliczyć - możemy dostać 20 tys. zł umorzenia za drugie dziecko, 60 tys. zł za trzecie, 60 tys. zł za czwarte, ale pojawienie się piątego potomka, w związku z obowiązującym limitem, skutkować będzie ponownym obniżeniem upustu do 20 tys. zł. 

Co zrobić, by dostać umorzenie kredytu? Formalności dotyczące spłaty rodzinnej nie są trudne

Proces ubiegania się o spłatę rodzinną nie jest skomplikowany. Nie potrzeba składać żadnych wniosków w banku - wystarczy pojawić się w instytucji, która udzieliła nam kredytu hipotecznego w ramach programu Mieszkanie bez wkładu własnego i przedstawić oświadczenie o powiększeniu się rodziny oraz dokumenty potwierdzające narodziny lub przysposobienie dziecka. Musimy jednak pamiętać, by o takim fakcie bank poinformować w ciągu roku od pojawienia się w rodzinie kolejnego potomka. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spłata kredytu | kredyt | bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »