Reklama

Spowolnienie obniży marże rafineryjne koncernów

Wobec rysującego się spowolnienia gospodarczego na świecie należy oczekiwać w przyszłości spadku marż rafineryjnych - ocenia główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski. W warunkach inflacji i rosnących stóp procentowych nie spodziewa się on dalszego wzrostu konsumpcji paliw w Polsce.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

"Dzisiaj na rynku paliw jest silna presja cenowa związana głównie z dieslem, gdyż brakowało go już pod koniec zeszłego roku, a na to nałożyła się jeszcze wojna. Wojna w Ukrainie i panika z nią związana spowodowały, że wzrósł głównie popyt na paliwa, a nie na ropę. Ceny paliw poszły więc w górę, a na rynku ropy mamy z jednej strony sytuację, że rosyjskiej ropy na spocie w Europie nikt nie chce kupować, więc jej cena spadła i kupują ją z dużym dyskontem Indie, a z drugiej - mamy interwencję na rynku ropy Międzynarodowej Agencji Energii i amerykańskiego rządu w postaci zapowiedzi uwolnienia zapasów, co powoduje, że ceny ropy utrzymują się na niskim poziomie. Interwencje rynek bardzo uspokoiły" - powiedział PAP Biznes Adam Czyżewski.

Reklama

Zwraca on uwagę, że w Chinach nastąpił covidowy spadek popytu szacowany na około 1,5 mln baryłek ropy dziennie.

"Trudno prognozować, jaka będzie sytuacja w kolejnych miesiącach. Mamy inflację, wzrost cen wszelkiego rodzaju surowców. Pogarszają się perspektywy wzrostu gospodarczego, prognozy globalnego PKB w tym roku spadły już z około 4 proc. do 1,5 proc. Jeśli popyt w gospodarce spadnie, spadnie też popyt na paliwa i pojawia się presja na ich ceny. W efekcie zaczną spadać marże, bo one spadają w warunkach spowolnienia, gdy gospodarki potrzebują mniej paliw" - powiedział główny ekonomista Orlenu.

Orlen w prezentacji wyników za pierwszy kwartał przyjął, że nierównowaga na rynkach paliw w Europie związana z eliminowaniem importu paliw z Rosji zwiększy popyt na paliwa wytwarzane przez europejskie rafinerie, poprawi wykorzystanie mocy rafineryjnych i przyczyni się w 2022 roku do poprawy marż rafineryjnych.

Orlen spodziewa się też utrzymania znaczącego dyferencjału Brent/Ural ze względu na brak popytu na ropę Ural na rynku spot w Europie.

 Główny ekonomista Orlenu wskazuje, że obecnie na rynkach rozważane są różne scenariusze, co do cen ropy naftowej i bardzo trudno rozstrzygnąć, który z nich przeważy. W prezentacji wynikowej za pierwszy kwartał Orlen zakłada, że średnia cena ropy Brent w 2022 roku wyniesie około 120 USD/bbl.

W pierwszym kwartale 2022 roku konsumpcja oleju napędowego w Polsce wzrosła rdr o 15 proc., do 4,56 mln ton, a benzyny zwiększyła się o 18 proc., do 1,18 mln ton.

 Adam Czyżewski nie spodziewa się dalszego wzrostu konsumpcji paliw w Polsce.

"Przy obecnych cenach paliw nie spodziewam się wzrostu konsumpcji w Polsce, bo budżety gospodarstw domowych są pod presją inflacji, rosnące stopy procentowe też są obciążeniem, a dodatkowo na horyzoncie rysuje się dosyć istotne spowolnienie gospodarcze" - powiedział.

Według danych do dnia 22 kwietnia, w drugim kwartale 2022 roku modelowa marża petrochemiczna i modelowa marża rafineryjna rosną w porównaniu z pierwszym kwartałem.

 Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen rośnie do 18,7 USD/bbl z 6 USD/bbl w I kwartale 2022.

Modelowa marża petrochemiczna rośnie do 1.459 euro na tonę z 1.166 euro na tonę kwartał wcześniej. Czynnikiem wspierającym marże petrochemiczne jest popyt skorelowany ze wzrostem PKB oraz niższy import w efekcie wzrostu kosztów frachtu. Z drugiej strony wysoka cena ropy i gazu ogranicza wzrost marży.

 Średnia cena ropy Brent rośnie do 105 USD/bbl ze 102 USD/bbl kwartał wcześniej.

 PKN Orlen oczekuje dwukrotnego wzrostu cen gazu (r/r) ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę, zmiany regulacyjne wymuszające wypełnienie magazynów w Europie do wskazanego poziomu oraz próbę wymuszenia przez Gazprom płatności za surowiec w rublach.

Spółka oczekuje wzrostu cen energii elektrycznej do poziomu ok. 730 zł/MWh (wzrost o ok. 85 proc. rdr) w efekcie utrzymujących się bardzo wysokich cen gazu i węgla spowodowanych głównie sytuacją geopolityczną oraz wysokich cen praw do emisji CO2.

Lotos i marża na baryłce

Ropa Brent natychmiast

83,91 -1,43 -1,68% akt.: 25.11.2022, 20:59
  • Max 86,87
  • Min 83,59
  • Stopa zwrotu - 1T -4,34%
  • Stopa zwrotu - 1M -8,15%
  • Stopa zwrotu - 3M -15,96%
  • Stopa zwrotu - 6M -24,73%
  • Stopa zwrotu - 1R 2,02%
  • Stopa zwrotu - 2R 72,05%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami


 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »