Sprawy w urzędzie nie załatwisz już w okienku. W tym mieście zamykają kasy i wprowadzają automaty

Sprawy w urzędzie nie załatwisz już w okienku, a specjalnie przeznaczonych do tego automatach? Na takie zmiany muszą być przygotowani mieszkańcy jednego z polskich miast - Rudy Śląskiej. Z informacji przekazanych przez rzeczniczkę tamtejszego magistratu, Agnieszkę Piekorz-Hałczyńską, wynika, że wpływ na podjęcie takiej decyzji miały m.in. rosnące koszty.

Urząd Miasta Ruda Śląska zamyka dostępne dla mieszkańców kasy. Rzeczniczka magistratu Agnieszka Piekorz-Hałczyńska poinformowała w czwartek, że od 12 lipca 2024 r. płatności będzie można dokonywać m.in. elektronicznie lub w specjalnych automatach.

Sprawy w urzędzie nie załatwisz już w okienku. Zmiany w obsłudze petentów

Decyzję o zamknięciu tradycyjnych kas podjęto z uwagi na malejące zainteresowanie mieszkańców i rosnące koszty. Z danych magistratu wynika, że w 2018 r. obsłużono 111 248 transakcji, w tym 100 458 gotówkowych i 10 790 bezgotówkowych. W 2023 r. było to już 64 280 transakcji, w tym 35 359 gotówkowych i 28 921 bezgotówkowych. 

Reklama

- Same wynagrodzenia pracowników, którzy obsługują kasy, to rocznie około 241 tys. zł. Ta kwota nie zawiera innych kosztów funkcjonowania kas (...) - powiedziała w rozmowie z PAP Piekorz-Hałczyńska. Wyjaśniła też, co się stanie z pracownikami, którzy do tej pory obsługiwali mieszkańców. - Można powiedzieć, że to pieniądze, które zaoszczędzimy, a pracownicy zostaną oddelegowani do innych zadań, gdzie potrzebne jest wsparcie - dodała. 

Po zamknięciu kas, podatki i lokalne opłaty będzie można regulować za pośrednictwem płatności elektronicznych, a także placówek bankowych czy poczty. Natomiast w budynku magistratu przy pl. Jana Pawła II uruchomione zostaną dodatkowe automaty, w których można dokonywać płatności gotówką lub kartą. Obecnie w Rudzie Śląskiej działają dwa takie urządzenia - przy pl. Jana Pawła II 6 i ul. Piotra Niedurnego 46. 

Sekretarz Rudy Śląskiej Liliana Moskała-Zydra zapewniła, że mieszkańcy w początkowym okresie zmian będą mogli liczyć na wsparcie w obsłudze automatów. Dyżurujący pracownik będzie miał dodatkowo dostęp do systemów finansowych z możliwością sprawdzenia szczegółów zobowiązań.     

Pomieszczenia, które zajmowały dotąd kasy, mają zostać wykorzystane na potrzeby wydziału komunikacji.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: urząd miasta | automaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »