Sprzedano 10-letnie obligacje za 2 mld euro

Ministerstwo Finansów uplasowało w środę 10-letnie obligacje o wartości 2 mld euro, przy popycie ok. 4,1 mld euro i rentowności 3,032 proc. - poinformował resort w komunikacie.

Ministerstwo Finansów uplasowało w środę 10-letnie obligacje o wartości 2 mld euro, przy popycie ok. 4,1 mld euro i rentowności 3,032 proc. - poinformował resort w komunikacie.

- W dniu 8 stycznia br. dokonano wyceny obligacji benchmarkowych nominowanych w euro o terminie wykupu 15 stycznia 2024 r. Wartość nominalna nowej emisji obligacji 10-letnich wyniosła 2 mld euro przy zgłoszonych ofertach na poziomie ok. 4,1 mld euro - głosi komunikat.

- Wysoki popyt pozwolił uzyskać rentowność na poziomie 3,032 proc. - historycznie najniższym dla polskich obligacji długoterminowych emitowanych na rynku euro - dodano.

MF podał, że obligacje wyceniono na 87 pb powyżej średniej stopy swapowej, a roczny kupon został ustalony na poziomie 3,00 proc.

W strukturze podmiotowej inwestorów największy udział miały fundusze inwestycyjne (36 proc.), banki (25 proc.) oraz fundusze emerytalne i firmy ubezpieczeniowe (24 proc.).

Reklama

- Wyraźnie widoczny był też udział banków centralnych i funduszy zarządzających środkami publicznymi (14 proc.) - informuje MF.

Z informacji przekazanych przez resort finansów wynika również, że nabywcami obligacji są przede wszystkim inwestorzy z Europy, w tym: Niemcy i Austria (25 proc.), Wielka Brytania (18 proc.), Skandynawia (10 proc.), Polska (9 proc.), Francja (7 proc.), kraje Beneluksu (7 proc.), Włochy (4 proc.), Szwajcaria (3 proc.), pozostałe kraje europejskie (5 proc.).

Udział inwestorów z Azji wyniósł 9 proc., a z Bliskiego Wschodu 2 proc.

MFW potwierdza, że Polska nadal spełnia warunki dostępu do FCL

Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego potwierdził, że Polska w dalszym ciągu spełnia warunki pozwalające na dostęp do elastycznej linii kredytowej (FCL) - poinformował MFW w środowym komunikacie.

Fundusz 18 stycznia 2013 roku wydłużył Polsce dostęp do FCL na 2 lata w wysokości 22 mld SDR, czyli ok. 33,7 mld USD.

- Dzisiaj zarząd MFW potwierdził, że Polska w dalszym ciągu spełnia kryteria dostępu do zasobów FCL - powiedział cytowany w komunikacie David Lipton, pierwszy zastępca dyrektora zarządzającego MFW.

Lipton przyznaje jednocześnie, że chociaż w Polsce obserwowane jest ożywienie gospodarki, to nadal istnieją dla niego ryzyka zewnętrzne.

- Polska gospodarka zaczyna ożywać po okresie gwałtownego spowolnienia. Ryzyka zewnętrzne pozostają jednak na podwyższonym poziomie, w tym możliwość zwiększenia napięć finansowych w strefie euro, przedłużający się okres niskiego wzrostu w Europie i nagłego odwrócenia przepływu kapitału, gdy w krajach rozwiniętych nastąpi wyjście z niekonwencjonalnej polityki pieniężnej - uważa zastępca dyrektora w funduszu.

"Dostęp do FCL, który władze w dalszym ciągu traktują jako środek ostrożności, zapewnia dodatkowe zabezpieczenie przed tymi ryzykami. Polska zamierza zrezygnować z FCL, gdy tylko pozwolą na to warunki zewnętrzne" - dodaje Lipton.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: obligacje | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »