Sprzedaż detaliczna rosła, ale wolniej od oczekiwań. GUS podał dane za czerwiec

W czerwcu dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych ponownie była na plusie. W ujęciu rocznym wzrost za ubiegły miesiąc wyniósł 4,4 proc. (po wzroście o 5,0 proc. rdr w maju) - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To potwierdzenie kontynuacji ożywienia konsumpcji, która jest ważną składową polskiego PKB, jednak ekonomiści oczekiwali nieco większego wzrostu - o 5,3 proc.

W cenach bieżących wzrost sprzedaży detalicznej w czerwcu wyniósł 4,7 proc. wobec wzrostu o 5,4 proc. rdr w maju.

Miesiąc do miesiąca sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o 0,3 proc. - znów wyraźnie poniżej oczekiwań ekonomistów: konsensus prognoz zebrany przez PAP Biznes wskazywał na dynamikę 1,1 proc. w ujęciu mdm.

Czerwiec przyniósł spadek sprzedaży żywności, napojów i wyrobów tytoniowych

Jak podał GUS, w czerwcu 2024 r. znaczny wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. odnotowały podmioty z grup: "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (o 24,3 proc.), "pozostałe" (o 15,9 proc.), "paliwa stałe, ciekłe, gazowe" (o 11 proc.). Przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy o największym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" - czyli z kategorii "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" - wykazały spadek o 4,0 proc.

Reklama

Aż o 19,3 proc. w ujęciu rdr spadła w czerwcu sprzedaż odzieży i obuwia.

Sprzedaż detaliczna ważną składową wzrostu polskiego PKB

Ekonomiści zgodnie oczekiwali, że czerwcowe dane potwierdzą ożywienie w konsumpcji prywatnej, ich prognozy były jednak znacznie bardziej optymistyczne.

"Podobnie jak rynek, spodziewamy się, że czerwcowe dane wskażą na lekkie przyśpieszenie tempa wzrostu sprzedaży detalicznej w ujęciu realnym względem maja, z 5,0 proc. r/r do 5,3 proc. r/r" - napisali w porannym raporcie ekonomiści Santander BP. 

Jak wskazali, sprzedaż detaliczna "przy słabości popytu zagranicznego i słabnącym optymizmie inwestycyjnym stanowi główne źródło ożywienia gospodarczego" w Polsce.

Dane o sprzedaży detalicznej były szczególnie wyczekiwane przez ekonomistów - uzupełniają one bowiem obraz polskiej gospodarki nie tylko w czerwcu, ale też w całym drugim kwartale roku. 

Sprzedaż mebli, RTV i AGD w dół. Polacy odbudowują oszczędności?

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) podkreślili w komentarzu w serwisie X, że sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 4,4 proc. r/r głównie za sprawą motoryzacji.
"Konsumenci nadal wstrzymują się z zakupami innych dóbr trwałych - sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD spadła o 6,7 proc." - dodali, zauważając, że konsumpcję wspiera szybki wzrost wynagrodzeń w Polsce (w czerwcu rosły one o 11,0 proc. r/r).

Wstrzemięźliwość konsumentów w kwestii dokonywania dużych zakupów "do domu" może świadczyć o chęci odbudowy oszczędności przez polskie gospodarstwa domowe.

"Konsumenci pozostają ostrożni w wydatkach, pomimo poprawy dochodów" - wskazali ekonomiści ING Banku Śląskiego. Po dzisiejszych danych z realnej gospodarki, eksperci ING BSK szacują wzrost polskiego PKB w II kwartale na ok. 2,8 proc. w ujęciu rdr.

"Dane wskazują, że gospodarstwa domowe podchodzą do swoich wydatków - mimo poprawiającej się sytuacji finansowej - z dużą ostrożnością" - napisała w komentarzu do publikacji GUS główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. "Widać to zwłaszcza w przypadku tzw. dóbr trwałego użytku. Po części wynika to zapewne z potrzeby odbudowy nadszarpniętych w latach poprzednich oszczędności. Ponadto część gospodarstw domowych woli prawdopodobnie wstrzymać większe wydatki w obawie przed ponownym wzrostem inflacji, a część wstrzymuje je w obliczu relatywnie wysokich stóp procentowych (i tym samym relatywnie wysokich rat kredytowych), które nie zostaną obniżone prawdopodobnie jeszcze przynajmniej przez rok."

"Trzeba jednak podkreślić, że ogólnie tempo wzrostu konsumpcji w Polsce nie jest złe i ma szansę na dalsza poprawę" - dodała ekonomistka, przypominając, że dane GUS nie obejmują chociażby sprzedaży usług, która może okazać się wyższa od sprzedaży towarów i przyczynić do tego, że dynamika konsumpcji gospodarstw domowych w II kwartale będzie ostatecznie wyższa niż w I kwartale. "Dynamika ta może przekroczyć - w mojej ocenie - 5.0 proc. r/r" - napisała ekspertka.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż detaliczna | GUS | czerwiec | konsumpcja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »